studering van zeestromingen en „het lozen van afvalwater" in zee. 6. Verder noemen we nog enige andere me tingen, zoals: a. De controle van de vorm van de glooiingen van de nieuwe dammen in IJmuiden. b. De tewaterlating van de „Abel Tasman" waarbij het vooral ging om het moment van „domping" en de afgelegde baan van het schip. c. Het bepalen van obstakels in „het profiel van de vrije ruimte" bij de Spoorwegen. Dit was weer een vorm van enkelbeeld-foto- gramnretrie, enz. enz. Tenslotte zij nog vermeld, dat de Hasselblad's Met de komst van de registratie-apparatuur zijn de mogelijkheden van de praktische foto- grammetrie sterk uitgebreid. Digitale kaart en intensieve profielmetingen zijn nauwelijks voor stelbaar zonder het automatisch registreren van de meetgegevens, deze gegevens bestaan meestal uit de modelcoördinaten van bepaalde aan te meten punten. Door de registratie-apparatuur is het ook eco nomisch verantwoord de computer in te scha kelen bij het verwerken van de door metingen verkregen informatie. In het algemeen kan men stellen: Een fotogrammetrisch registratie-apparaat is een mechanisch-, elektronisch- of elektrisch in strument, dat in één handeling de modelcoördi naten van bepaalde aan te meten punten regis treert. Voordat de registratie-apparatuur zijn intrede deed bij de Meetkundige Dienst, werden de modelcoördinaten van de aan de x-, y- en z-as gekoppelde telwerken door de waarnemer af gelezen en door hem of door een tweede man, op voorbedrukte formulieren opgeschreven. Registratie-apparatuur is niet alleen sneller, ook werden ingezet bij het maken van reporta ges van de werkzaamheden bij het sluiten van de Lauwerszee en het Brouwershavense Gat. Hier werd met succes gebruik gemaakt van een helicopter. Momenteel is er een vaste basis van 6 meter gemaakt, waarmee stereo-opnamen van uit een helicopter kunnen worden gemaakt, het geen bij de blokkendammen-bouw in Hoek van Holland gevraagd wordt voor de bestudering der werkzaamheden. Aangezien de laatste tijd meer en meer ge vraagd wordt naar terrestrische opnamen van stilstaande objecten, zullen we toch binnenkort moeten overgaan tot aanschaf van terrestrische meetcamera's. maar ook de onvermijdelijke aflees- en schrijf fouten komen vrijwel niet meer voor. De in 1956 aangeschafte Zeiss-Planigraph C 8 is uitgerust met een mechanisch registratie apparaat. Het bestaat uit een aan de x-, y- en z-telwerken 255 Fotogrammetrische registratie-apparatuur door J. G. van der Kraan, landmeetkundig ambtenaar C.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 31