gedaan moeten worden, is het duidelijk dat de registratiesnelheid een niet te verwaarlozen fac tor is. De EK 8 is hier dus duidelijk in het voordeel. Bij de EK 8 is apparatuur te koop welke na instelbare tijdsintervallen of instelbare x-, y- en z-verschillen automatisch een registratie cyclus start, maar men heeft er bij de Meetkun dige Dienst voor gekozen dat de waarnemer bepaalt waar en wanneer hij een registratie doet. Hoewel het kaarttekenen met deze manier van werken bijna geheel geautomatiseerd is, blijft de waarnemer toch het uiterlijk, en, afhanke lijk van de gevraagde kaartinhoud, de hoeveel heid informatie welke de kaart zal bevatten, bepalen. Het ziet er naar uit dat de digitale kaart zal uitgroeien naar een snelle methode van kaart tekenen en de fotogrammetrische registratie- apparatuur, in welke vorm dan ook, zal daar een onmisbare schakel in zijn. Instrumenten bij de afdeling fotogrammetrie door A. D. Baars, opzichter voor bijzondere diensten. In de publicatie, ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Meetkundige Dienst, van 16 oktober 1956, schreef het toenmalig Hoofd van Dienst, prof. van der Weele, thans Direc teur van het ITC reeds: „Het is te verwachten dat aan dit instrumentarium (fotogrammetri sche instrumenten) in de toekomst nog wel uit breiding gegeven zal moeten worden, daar de toepassingsmogelijkheden zich nog steeds uit breiden". Deze visie is juist gebleken. De foto grammetrie de wetenschap die zich bezig houdt met het meten in foto's, of meetkunde van het door het licht geschrevene is inder daad als methode in de landmeetkunde een steeds grotere rol gaan spelen. Naast de grote vraag naar kaarten in verband met vele nieuwe werken (wegenbouw, tunnel bouw, bruggen, deltaplan en waterwegen), die vooral tijdens de hoogconjunctuur in versnelde mate werden aangepakt en de economie van de methode, zal ongetwijfeld ook de toegeno men ervaring van invloed zijn geweest. Door de gestadig toegenomen toepassing bij water staatswerken is de fotogrammetrie beter bekend geworden en in brede kring ingeburgerd. Mede gezien de mogelijkheden en de resultaten staat men er niet vreemd meer tegenover. Dat de resultaten in de afgelopen jaren nog ver beterd zijn, is te danken aan een beter inzicht in een juiste keuze van de vliegschaal aangepast aan het doel van de kaart en aan de hogere nauwkeurigheid van de moderne instrumenten. Instrumentarium De Meetkundige Dienst was in 1956, het jaar van het 25-jarig jubileum, in het bezit van de in het onderstaande schema aangegeven instru menten. Wijzigingen in het instrumentarium De eerste verandering was het buiten bedrijf stellen van de lichtpuntapparaten (De Koningh) omdat het „tropische" kleinschalige werk (Nieuw Guinea) afliep. In 1964 verdween de Wild A5, die vervangen werd door een Wild A8. De beide radiaaltriangulatoren (met behulp van de radiaaltriangulator kan men richtingen op 257 INSTRUMENTARIUM 1956 JZ I instr grootschalig werk instr. kleinschalig werk C4 Zeiss stereoplanigraal C8 (Zeiss stereoplanigraal AS (Wild autograaf) A7 (Wild autograaf Santoni stereosimplei lü 3 A6 (Wild autograten andere instrumenten Figuur 1.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 33