Wanneer we de beide schema's vergelijken is het duidelijk dat er, behalve van vervanging, sprake is van aanzienlijke uitbreiding. Duidelijk is verder, dat met de zeven registratieapparaten die werden aangeschaft de automatisering sterk tot ontwikkeling kwam. Ontwikkeling nieuwe methode De waarnemer die het model interpreteert, tast het af met een in x-, y- en z-richting beweeg baar meetmerk, dat hij met elk gewenst punt kan laten samenvallen. De x en y bewegingen die de waarnemer het meetmerk laat maken worden bij de conventionele methode vergroot of verkleind overgebracht naar de tekenstift van de aan het instrument gekoppelde teken tafel. Een nieuwe ontwikkeling is nu de zgn. „digi tale methode". De coördinaten van de door de waarnemer volgens bepaalde richtlijnen in het ruimtemodel gemeten situatiepunten worden op een ponsband geregistreerd. De richtlijnen om vatten voorschriften voor de waarnemer hoe via de ponsband, in gecodeerde vorm, de in formatie aan de computer moet worden aan geboden. Het is hierbij essentieel dat men uiterst syste matisch te werk gaat. De computer verwerkt de informatie tot tekeninstructies, een aan de com puter gekoppelde tekenmachine produceert daaruit de kaart. Bij deze methode is het niet nodig zoals bij de conventionele methode voor foto's meten) zijn spoedig daarna buiten bedrijf gesteld, omdat deze methode om coördinaten te bepalen, althans bij de Meetkundige Dienst niet meer wordt toegepast. Twee van de A6- instrumenten zijn, omdat het kleinschalige werk waarvoor ze oorspronkelijk bestemd waren heel weinig meer voorkomt, toen de gelegenheid zich voordeed, verkocht. De nog overgebleven A6 doet hoofdzakelijk dienst als oefeninstrument voor het praktische gedeelte van de (interne) opleiding van foto- grammeters. Van tijd tot tijd is het instrument in gebruik voor kaarteringen op de schalen 1 10.000 en 1 20.000. De Zeiss C4 is in 1969, na lange tijd nog slechts incidenteel ge bruikt te zijn, uitgeleend aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. De „De Koningh" onthoeker is vervangen door een Wild E-3 ont- hoeker. De „De Koningh" onthoeker staat eveneens in Wageningen. 258 Wild A 8 met EK 5a registratie-apparatuur. fiNST RUMENTARIUM 1971 instr. grootschalig werk andere instrumenten registratie apparatuur instr. kleinschalig werk Figuur 2.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 34