af te trianguleren. Daar er toch transformatie plaatsvindt, kan de triangulatie gebeuren wan neer de „digitale kaartering" begint. Bovendien vervalt voor de waarnemer een ge deelte van de absolute oriëntering. In aanmer king genomen dat dit onderwerp ter sprake is geweest op het congres van het NGL wordt met het bovenstaande volstaan. Vermeldenswaard is nog wel dat twee van de Topocarts zijn ge kocht zonder tekentafel. Beide instrumenten zijn geschikt gemaakt om volkomen digitaal te kunnen werken. Fotogrammetrische kaarteringen en metingen De afdeling fotogrammetrie is in grote mate betrokken bij de volgende werkzaamheden: a. Vervaardiging van: 1 Grondkaarten 2 Beheerskaarten 3 Hoogtekaarten (hoogtegegevens op topografische bladen) 4 Oever- en kustkaarten (meestal met hoogtelijnen) 5 Rivierkaarten (veelal met hoogtepunten) 6 Kaarten t.b.v. het Ministerie van Defensie (BABOV) 7 Profielmetingen (bijzondere opdrachten, strandopsluiting, damcontrole en tracé's) *8 Bijzondere opdrachten Van elk van de genoemde categorieën 1 t/m 6 zijn veel kaarten fotogrammetrisch getekend, waarbij kaarten aangegeven onder de nummers 1 en 2 reeds enige malen volgens de digitale methode gemaakt zijn. Wanneer er in dit stadium een wissel op de toekomst wordt getrokken, zou de volgende stap moeten zijn het aanschaffen van een door een computer bestuurde tekenmachine. De keuze hangt vanzelfsprekend ten nauwste sa men met de eigen wensen en het streven naar een bepaalde, doelgerichte configuratie; de vele andere werkzaamheden, die eveneens met een dergelijke „tekenautomaat" uitgevoerd kunnen worden, worden daarbij natuurlijk in aanmer king genomen (assen, patronen, e.d.). Een configuratie kan b.v. bestaan uit: foto grammetrisch instrument, computer, teken automaat, display, digitizer en de gebruikelijke randapparatuur. Wanneer men vaststelt dat het bij voorkeur mogelijk moet zijn a. cirkels en cirkelbogen tekenen b. rechte lijnen tekenen c. teksten tekenen d. geïnterpoleerde krommen tekenen e. transformatie f. figuratie (regelmatig voorkomende figuren in het geheugen opslaan) g. positioneren en kaarteren h. instructies voor de operator en i. d.m.v. stations werktuigkeuze als taak aan de tekenmachine op te dragen, moet men zich tevens realiseren dat het een omvangrijke taak is, waardoor bepaalde (mini mum) eisen aan de geheugencapaciteit van de besturingseenheid gesteld moeten worden. Besloten wordt met de opmerking dat een, door een op dit gebied deskundige, geschreven arti kel aanbevelenswaardig zou zijn. 259 li Profi loskoop. Hiertoe worden opdrachten van uiteenlopende aard gerekend die zich niet bij de andere groepen laten onderbrengen. Zoals bv. opdrachten die door middel van de terrestrische fotogrammetrie uitgevoerd worden.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 35