berekent de punten van het ruitennet en trans formeert deze RD-coördinaten in tafel-coördi naten. Deze worden aan de elektronisch be stuurde coördinatograaf, de coradomat (foto 3) in ponsband gepresenteerd. Met behulp van deze tafel-coördinaten worden de ruitpunten en andere op het blad voorko mende punten automatisch gekaarteerd. Het uitzoeken van punten welke wel of niet op een bepaald blad voorkomen, is dus ver leden tijd, benevens de noodzaak de met de hand gekaarteerde punten ter controle te moe ten teruglezen. Kaartering van de situatie 1956. De kaartering van de situatie geschiedt in 30% van de gevallen uit luchtfoto's en voor 70% uit veldwerken. 1971. Nu liggen de percentages van kaarten, getekend vanuit luchtfoto's op 95% en uit veld werken op 5%. Tevens is men thans begonnen met het digitali- Deze kaarteert de as met behulp van een de- tail-coördinatograaf op de betrokken kaart. Dikwijls is men nog met een askaartering bezig, als er reeds een eerste aswijziging binnenkomt. Men heeft dan weer overbodig werk verricht. 1971. Alle assen worden met behulp van de computer berekend. De computer levert een ponsband, waarmee op de tekenmachine een proeftekening wordt gemaakt (foto 7). seren, dwz het uit luchtfoto's in ponsband ver zamelen van de benodigde kaarteergegevens. Deze ponsband wordt de computer ingevoerd: de aan de computer gekoppelde tekenmachinc tekent de situatie, compleet met beschrifting (foto 4), kader, ruitennet en titel (foto 5). Assen 1956. Assen van nieuw te maken waterstaats werken worden met de handrekenmachine be rekend, waarna de door de rekenaar ingevulde coördinatenlijsten bij de cartograaf terechtko men (foto 6). 261 Foto 4. Foto 6. Foto 5.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 37