N HB Is geen grote nauwkeurigheid vereist dan kan, mits de verplaatsing niet groter is dan de lengte van de duimstok, de meetassistent een piket plaatsen op de gewenste afstand vanaf de pris- rnastok in de richting prismastok-distomat. Blijkt de duimstok te kort of de afstandcorrectie te groot te zijn, dan zal de meetassistent de prismastok verplaatsen naar het punt dat hij vindt door de opgegeven afstandcorrectie uit te passen. De Distomat zal bij verplaatsing van de prisma- stok in de juiste richting, de afstand naar het prisma blijven volgen tot in meters, decimeters en centimeters. De tientallen en honderdtallen meters zijn dan niet meer betrouwbaar, wat echter bij een ongeveer bekende verplaatsing, met ten minste een nauwkeurigheid van 10 me ter, niet meer belangrijk is. Hierna wordt dan de laatste, uiteraard kleine, correctie doorgegeven en het aspiket kan ge plaatst worden. Mocht er een grotere nauwkeurigheid vereist zijn, b.v. ten behoeve van het uitzetten van een kunstwerk, dan is het gewenst na plaatsing van een piket de richting en afstand nog eens te controleren. Deze uitzetmethode zal voor sommige lezers wat omslachtig lijken, niets is minder waar. Bij een goede keuze van de meetpunten is het mogelijk direct na aankomst op het werkterrein te beginnen met het eigenlijke uitzetwerk. Geen opsporen, controleren of herstellen van meetlijnen. Binnen een half uur staat, zonder vraagtekens, het eerste aspiket in de grond. 266 De Distomat in bedrijf. Overzichtsfoto van het Terbregseplein in aanleg. RW 20 loopt van links naar rechts. (Luchtfoto Dick Lemcke). Het aspiket wordt geplaatst.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 42