Inschakeling van de Meetkundige Dienst bij plaats- en hoogtebepaling van ondergrondse kabels door G. Ottens, landmeetkundig ambtenaar A. Toen in 1968 de werkzaamheden voor de ver breding van het Kanaal van Terneuzen naar Gent beëindigd waren en dit kanaal toeganke lijk was geworden voor schepen tot 50.000 ton werd van Belgische zijde aangedrongen op een onderzoek of het kanaal bevaarbaar te maken zou zijn voor 60.000 tonners. Na diverse metingen en proeven op diepgang en bestuur baarheid in de nieuwe zeesluis bleek dat deze sluis schepen van die afmetingen wel zou kun nen verwerken. Het kanaal zelf moest echter over de gehele lengte 1 meter uitgediept worden, waarbij zich enige moeilijkheden konden voordoen. Bij de bouw van de nieuwe draaibruggen te Sluiskil en Sas van Gent had men nl. voor de bediening van de bruggen dwars door het ka naal enige bundels elektriciteits- en waterkabels in de bodem aangebracht, waarvan beschadi ging voorkomen moest worden. Voordat men hier kon gaan baggeren was het nodig de juiste plaats van de kabels zowel in het horizontale als in het vertikale vlak te bepalen. Door het arrondissement Terneuzen werd hier voor de hulp ingeroepen van de Meetkundige Dienst en de Provinciale Gelderse Electriciteits Maatschappij. In 't kort kwam het probleem op het volgende neer. Aan een schip werd elektronische apparatuur bevestigd, o.a. bestaande uit een 16 meter lange vertikaal opgestelde ijzeren buis met onderaan een plexiglazen bol, de detector, waarin twee spoelen cardanisch opgehangen waren, één vertikaal en één onder een hoek van 50 gr. met de vertikaal (zie fig. 1). Deze spoelen moesten iets boven de bodem deze aftasten naar een kabel waardoor constant een toon werd gezonden. Kwam de vertikale spoel loodrecht (in A) boven de kabel, dan werd dit door meteruitslag aangegeven, le meting, nodig voor plaatsbepaling in het horizontale vlak. Er werd verder gevaren, zo goed mogelijk loodrecht op de richting van de kabel, en over geschakeld naar de 50 gr" spoel die in punt B weer meteruitslag gaf. 267 Figuur 1 Spoelen voor Kanaal van Terneuzen.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 43