Vakopleiding bi| de Meetkundige Dienst door de landmeetkundig hoofdambtenaren S. Nieboer ing. en Av. d. Hoven. In de periode 19541960 werd de Meetkun dige Dienst geconfronteerd met een groot per soneelsverloop, vooral op de tekenafdelingen. Voor een groot deel kwam dit door de oprich ting van andere landmeetkundige diensten (pro vinciale en gemeentelijke), die voornamelijk het personeel met een diensttijd van 515 jaar aantrokken. Omdat in dezelfde periode op de tekenafdelingen de hoeveelheid werk aanzien lijk toenam, moest de Meetkundige Dienst der halve veel jeugdig personeel aannemen. In de randstad Holland bleek de werving niet goed te verwezenlijken; enerzijds resulteerde dit in te weinig personeel, anderzijds in jeugdig per soneel met een te geringe vooropleiding. In de jaren 19571960 is nog getracht hierin ver betering te brengen door het geven van aan vullende cursussen, maar dit bleek lapwerk. Zo is geleidelijk het idee gegroeid tot een meer constructieve aanpak van de personeelsoplei- ding te komen, waarbij aanvankelijk alleen werd gedacht aan de opleiding tot landmeetkundig tekenaar. Teneinde het personeelstekort in Delft op te kunnen vangen, zou er dus ergens in het land een opleidingscentrum moeten komen en wel daar, waar voldoende jonge mensen met de ge wenste vooropleiding aanwezig waren. De keus is daarbij gevallen op Goes (in het Rijkskan- torengebouw), waar op 1-9-1961 met de cursus tot opleiding van landmeetkundig tekenaar werd gestart. Het sprak vanzelf dat, zo mogelijk, ook in Delft de opleiding op dezelfde wijze zou plaatsvinden. Na voltooiing van de tweejarige opleiding te Goes zou overplaatsing naar Delft volgen. Om verschillende redenen bleek deze overplaatsing naar Delft niet altijd haalbaar, wat dus inhield dat de Afd. Goes naast de opleiding ook een tekenafdeling kreeg. Toen de behuizing in het Rijkskantorengebouw hierdoor ontoereikend was geworden, is voor de Afd. Goes een eigen gebouw geplaatst, dat in 1966 werd betrokken. Opzet van de cursus De oorspronkelijke opzet „Opleiden tot land meetkundig tekenaar" werd al spoedig verlaten, omdat later bleek, dat het belangrijk is alle nieuwe personeelsleden de cursus te laten door lopen. Voor alle afdelingen in de dienst dus een gemeenschappelijke „Basisopleiding". Het cursusprogramma is toen aangepast en de naam is gewijzigd in „Basisopleiding Landmeet kunde". De cursisten worden volgens onderstaande richtlijnen in dienst genomen: a. Minimum vooropleiding Mulo B of Mavo-4. b. Medische keuring. c. Psychologische keuring. d. Indienstneming op arbeidscontract met een wederzijdse opzegtermijn van 1 maand. e. Ongeveer 4 maanden na aanvang van de cursus volgt de eerste selectie, terwijl de tweede selectie na ongeveer 8 maanden plaatsvindt. Voor cursisten met onvoldoende studieresultaten volgt dan ontslag. 269

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 45