Het theoretisch jaar wordt afgesloten met een examen, bestaande uit een schriftelijk en mon deling gedeelte. Het schriftelijk examen duurt 7 dagen; de helft hiervan wordt besteed aan de zogenaamde vaardigheidsvakken (rekenen en tekenen). Na het examen volgt plaatsing op een afdeling van de M.D. Dit kan zijn Buitendienst, Reken kamer, Afd. Automatisering, Fotogrammetrie, Rivierkaart, Tekenafdeling Delft of Tekenafde ling Goes. Bij de plaatsing wordt zo mogelijk rekening gehouden met de voorkeur van de cursist, terwijl daarnaast terdege gelet wordt op zijn geschiktheid voor de desbetreffende werk zaamheden. Vanzelfsprekend is ook de behoefte aan personeel op een afdeling bepalend voor de plaatsing. Het tweede jaar van de opleiding is gericht op de praktijk. Er worden nu in het algemeen geen lessen meer in klassikaal verband gegeven. Be trokkene krijgt naast gespecialiseerd oefenwerk ook praktijkopdrachten uit te voeren. Hij (of zij) wordt dus ingewerkt. Aan het eind van het tweede jaar is zijn (haar) basisopleiding vol tooid. Opleidingsprogramma De leerstof is afgestemd op de werkzaamheden van de Meetkundige Dienst. Zij kan onder scheiden worden in drie groepen: A. Algemene theorielessen t.w.: Gonio- en tri gonometrie, Stereometrie, Analytische meet kunde, Planimetrie en algebra (herhaling en aanvulling). Deze lessen sluiten aan op de Mulo-B (Ma- vo-4) studie en hebben ten doel: 1De cursisten die parate kennis bij te brengen, welke nodig is om de andere lessen goed te kunnen volgen; 2. De cursisten door het maken van oefe ningen er toe te brengen een pakket ge gevens te leren analyseren om zodoende tot de meest doelmatige werkwijze te komen. Anders gezegd: het aankweken van inzicht, efficiency en accuratesse. B. Vaktheorielessen t.w.: Landmeetkunde, Kar- tografie, Fotogrammetrie, Kaartreproduktie, Kadastrale werkzaamheden. C. Vaardigheidsvakken (reken- en tekentech- nisch) t.w.: Landmeetkundige berekeningen, Kaarteren, Topografisch tekenen, Grootte bepaling. De cursusstof wordt gedoceerd door praktijk mensen, die vrijwel allen een leidende functie als afdelingschef of als staflid hebben. Hier mede wordt bereikt dat de leerstof steeds „up to date" is. Dit is ook wel nodig, omdat als gevolg van de voortschrijdende automatisering de werkmethoden in toenemende mate worden gewijzigd. Resultaten van de cursus Voor de opleidingsperiode 19611970 ziet het totaal-overzicht per 1-11-1970 er als volgt uit: Aantal cursisten bij de aanvang v.d. cursus 191 Aantal cursisten tijdens cursus ontslagen 67 Aantal afgewezen cursisten bij het examen 22 Aantal geslaagden bij het examen 102 Aantal geslaagden dat de M.D. heeft verlaten 22 Aantal geslaagden in dienst bij de M.D. 80 Aantal geslaagden werkzaam bij: Buitendienst 18 Rekenafdeling 2 Automatisering 3 Fotogrammetrie 16 Tekenafdeling Delft 16 Tekenafdeling Goes 25 Voor de Meetkundige Dienst zijn de resultaten zeer gunstig. Na negen jaar opleiding is duide lijk merkbaar dat dit heeft geleid tot een flinke niveauverbetering, die alle afdelingen ten goede komt. De brede opzet van de cursus is in de praktijk bijzonder waardevol. Zo heeft bijvoor beeld het praktische tekenonderricht gunstige invloed op de prestaties van de gediplomeerden die in de Buitendienst, op de afd. Fotogramme trie of zelfs Rekenkamer zijn geplaatst. Om gekeerd ondervinden de gediplomeerden in de Binnendienst voordeel van wat zij gedurende acht weken in de Buitendienst hebben geleerd. In het algemeen kan geconstateerd worden dat deze opzet ook een beter begrip bijbrengt van de werkzaamheden, die op de diverse afdelingen worden verricht, wat tot een betere communi catie leidt. De geslaagden werken zich na hun plaatsing zeer snel in en leveren daardoor al spoedig een belangrijk aandeel in de produktie. Een bijkomend voordeel van de Basisopleiding is het feit, dat van de gediplomeerden ongeveer 80% verder studeert voor het behalen van vak diploma's. Samenvattend: Het indertijd genomen besluit: „Elk nieuw personeelslid moet de cursus Ba sisopleiding Landmeetkunde volgen" is een goed besluit geweest. 270

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 46