Controlemetingen bij de experimentele bouw van een tunnel onder het Amsterdam-Rijnkanaal bij Jutphaas door C. N. van Toor, landmeetkundig ambtenaar B. 271 De verbreding van het Amsterdam-Rijnkanaal t.b.v. de duwvaart bezorgt de Meetk. Dienst veel meetwerk, zoals voor het uitzetten van boordvoorzieningen, bij de bouw van de nieuwe bruggen en sluizen, enz. Interessant was de begeleiding van de bouw van een tunnel onder het Amsterdam-Rijnka naal ter plaatse waar de Vaartse Rijn en het Merwedekanaal bij Jutphaas met elkaar ver bonden moesten worden t.b.v. de waterhuis houding. De verbreding van het kanaal maakte vervanging van de bestaande tunnel nodig. Bij de bouw van de nieuwe tunnel maakte men voor het eerst gebruik van geprefabri ceerde elementen, door de betonfabriek van de Combinatie Oosterschelde te Kats (Zld.) ver vaardigd en per schip aangevoerd. De moten werden vertikaal gestort en door twee elementen achtereenvolgens steeds op elkaar te storten, fungeerden zij als eikaars contramal, waardoor het maken van stortnaden voorkomen werd, hetgeen de waterdichtheid zeer ten goede komt. De lengte van de tunnel is 130 meter en be staat uit 44 moten, ieder wegende 75 ton (zie fig. 1). Elke moot heeft drie kanalen. Voor de montage van de tunnelmoten werd gebruik gemaakt van de Noordersluis als bouw- dok. Op de wal waren naast de sluis de aangevoerde moten opgeslagen. Met een over de sluis ge bouwde portaalkraan werden de elementen ge plaatst. (Fig. 2). Hierbij werd begonnen vanuit het midden van het te maken kunstwerk. Dit was het moment waarop een meetploeg van de M.D. werd ingeschakeld om verder de bouw te begeleiden. De eerste moot moest zuiver horizontaal ge steld worden. Daartoe waren reeds bij de bouw in Kats op het dak van iedere moot meetmer- ken aangebracht met een diameter van 12 cm en 2 cm diep. Hierin paste een speciale ring met diameter 11,7 cm, waarop een gebo gen bovenvlak was geconstrueerd. De ring werd in het meetmerk geplaatst als opstelpunt voor een invarbaak. Door herhaalde aflezing van twee meetmerken Figuur 1. Figuur 2. GEMAAL Z1NKELEMENT

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 47