Van rekenmachine naar computer door L. Spruijt, landmeetkundig ambtenaar B. Een zoemer verbreekt de stilte. Op een schakelkast flitst een lampje aan. Een van de telexen begint te ratelen en spuwt een stroom van getallen op papier. Er ver schijnt tevens een lange, van honderden gaatjes voorziene strook tape. We bevinden ons in de ruimte waar de com puter staat opgesteld. Een telexklant seint ge codeerde gegevens door ter verwerking met de computer. Enige tijd later is de stilte weer hersteld. Een operator scheurt de tape af en plaatst deze in een aan de computer gekoppelde ponsband- lezer. Enige goedkeurende klopjes op de daarvoor bestemde toetsen zijn voldoende om de com puter tevreden te doen spinnen. „Niets voor niets', schijnt ze te denken, want vrijwel on middellijk daarna worden we geconfronteerd met een nog grotere hoeveelheid tape. Het is het resultaat van de rekenopdracht. Dan komt de telex nogmaals tot leven, ditmaal om het resultaat naar de telexklant terug te seinen. We schetsten een van de laatste ontwikkelin gen in de geschiedenis van de rekenafdeling. Wanneer we daarnaast nog eens bladeren in de reeds vergeelde formulieren, geproduceerd in de beginjaren van de Meetkundige Dienst, waarbij in sierlijk handschrift de berekeningen zich aaneenrijgen, dan kunnen we ons bijna geen groter contrast bedenken. Het is een haast ondoenlijke zaak om in enkele bewoordingen iets van deze ontwikkeling weer te geven en we zullen ons dan ook moeten be perken tot het belichten van een enkel aspect. Reeds vanaf de jaren 30 verleent de rekenafde ling hand- en spandiensten aan Rijkswater staatsdiensten, die zich met het ontwerpen van nieuwe wegen bezig houden. Voor de rekenaar is hierbij het uitgangspunt een op een situatiekaart getekende lijn, een as lijn opgebouwd uit rechten, cirkels en over- gangsbogen. De overgangsbogen bestonden vroeger uitsluitend uit stukken van kubische pa rabolen en lemniscaten. De as-lijn moest in coördinaten worden vastgelegd. Begonnen werd met het berekenen van het meetkundige verband tussen de elementen, waaruit de as-lijn was opgebouwd. Daarna wer den de detailpunten op genoemde lijn berekend (kilometrering). Het geheel was een tijdrovende procedure, waarbij dankbaar gebruik werd gemaakt van de Brunsviga handrekenmachine, voorzien van twee telwerken („de koffiemolen"). Ook de Marchant elektrische tafelrekenmachine kwam reeds vroeg in gebruik. Ze was nog wel niet van al die gemakken voorzien als de tegenwoordige machines van hetzelfde merk, maar ze leverde toch reeds een positieve bijdrage in het auto matiseringsproces. Ook zat de drang tot het 273 -cSSVv

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 49