n geleide door Ir. S. Rienstra, hoofdingenieur-directeur. In 1971 bestaat de Meetkundige Dienst (M.D.) van de Rijkswaterstaat 40 jaar. De juiste op richtingsdatum is niet bekend, maar omdat het 25-jarig jubileum in oktober 1956 gevierd werd, tegelijk met de ingebruikname van het gebouw waarin de dienst ook thans nog is ge vestigd, ligt het voor de hand ook het 40-jarig jubileum in oktober te vieren. Nu is vieren in dit geval niet het juiste woord, want van vieren is geen sprake, hoogstens kan men spreken van gedenken. Op de jaarlijkse contactdag zal nl. wel enige aandacht aan dit jubileum worden besteed en wel doordat vertegenwoordigers van verschillende groepen van het personeel in een korte toespraak hun mening zullen zeggen over hun werk in de dienst. Dit is dus een gedenken in besloten kring. Toch zal men ook buiten de dienst iets van dit jubileum merken. Door enkele personeelsleden is nl. het initiatief genomen om bij gelegenheid van dit jubileum een publicatie over de dienst te laten verschijnen bestaande uit een aantal artikelen, geschreven door personeelsleden van verschillende specialismen. Deze publicatie ge schiedt in de vorm van dit speciale nummer van „Geodesia", het tijdschrift van het Neder lands Genootschap voor Landmeetkunde. Hier mee wordt de dienst dus aan de buitenwereld getoond met zijn vele bijzonderheden en moge lijkheden. Een grote verscheidenheid van on derwerpen wordt behandeld. Vanzelfsprekend niet uitputtend, dat zou te veel ruimte vragen. Zodoende is echter wel een publicatie ontstaan waaruit blijkt welk een breed terrein van de landmeetkunde door de dienst en dus ook door zijn medewerkers wordt bestreken. Al lezende zal de M.D.-er zich er van bewust worden dat de Meetkundige Dienst een onmisbare factor is bij de uitoefening van de taak van de Rijks waterstaat. Dit mag die M.D.-er best eens een keer zwart op wit lezen. Toch is deze publicatie veel meer bestemd en ook van meer belang voor onze collega's bij de diverse rijkswaterstaatsdiensten die bij hun werk gebruik maken van de diensten van de M.D. Zij zullen daarin kunnen lezen welke kennis bij de dienst aanwezig is en welke hulp middelen ten dienste staan om landmeetkun dige opdrachten van de meest uiteenlopende aard uit te voeren. Op deze wijze kan deze publicatie een bijdrage zijn voor een betere en daardoor vruchtbaardere samenwerking tussen de landmeetkundigen van de M.D. en de civiel- technici van de andere rijkswaterstaatsdiensten. Ik hoop van ganser harte dat deze publicatie zal beantwoorden aan het doel dat de initiatief nemers voor ogen stond, nl. de Meetkundige Dienst ter gelegenheid van zijn 40-jarig be staan te doen presenteren door zijn medewer kers. Gaarne wil ik allen, doch met name de auteurs en de redactiecommissie, hartelijk dank zeggen voor de zorg die zij aan deze publica tie hebben besteed. Zij hebben met het doen verschijnen daarvan m.i. zeer goed werk ge daan en daardoor aan het 40-jarig jubileum van de Meetkundige Dienst een betekenis toe gekend die van blijvende waarde is. 228

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 4