Het Snuffelprogramma door J. F. de Waard, assistent. Wat onmiddellijk opvalt, wat naar buiten steekt als een grote neus, is het woordje „snuffel". Wie het weet, mag het zeggen, maar ik laat die neus in het midden, wat ook wel zo mooi is. Het snuffelprogramma bestaat bij de gratie van de auto, daar helpt geen lieve moeder aan. Als mij in het hiernavolgende soms wat zure op merkingen over de auto ontsnappen, dan moet u wel bedenken, dat ik niets tegen autobezitters persoonlijk heb (en zeker niet als ik mee mag rijden). Ik wil u zelfs allemaal van harte feli citeren met het 40-jarig bestaan van de Meet kundige Dienst. Onlangs zag ik een klein jongetje (dat dus nog niet was doodgereden) een grote kiezelsteen te gen een nieuwe auto aanschoppen. Hij keek mij verschrikt aan (het moet toch langer geleden zijn dan ik dacht) maar zag, dat het goed was. Zoiets moet vroeg aangeleerd worden. Persoon lijk schiet ik altijd met de rechterbuitenkant van de rechterschoen. Dat geeft grotere con trole en heeft met aanpassing te maken. Ik trek wat langzaam op, maar nu kom ik toch in de eerste versnelling: Zonder auto's geen snelwegen en zonder snelweg geen voorlopig tracé. Een voorlopig tracé, dat met behulp van lineaal, passer en mallen moeizaam in een meetkundig bepaalde lijn wordt veranderd, die bij ons met het programma X-246 berekend kan worden. Snuffel begint nu, waar X-246 eindigt. Als een lijn meetkundig onbepaald is, dan geeft X-246 een foutmelding, maar snuffel begint zich dan pas te voelen als een vis in het water (maar in welk water, dat wordt nog moeilijk zoeken). De passers en de mallen kunnen dus wat snuffel betreft, aan de wilgen worden gehangen. Vol doende is nu het voorlopige tracé, geschetst op een kaart met ruitennet en dan graag ook nog de diverse dwanggegevens, zoals zoveel meter uit dit natuurreservaat en zoveel meter uit dat bos (maar als het een paar miljoen scheelt, mag het er ook wel doorheen). Het is nu koffiepauze, u mag even een paar krantenkoppen lezen: ,,De huizen moeten op den duur helemaal ver dwijnen om plaats te maken voor nieuwe we gen". W Nieuwe verkeersweg gaat duinen verzieken" De geschetste lijn wordt vakkundig in interval len verdeeld en in ieder interval komen min stens twee punten (nodig om een eerste bena dering mogelijk te maken). De punten worden in coördinaten van de kaart gelezen en kunnen dan dienst doen als dwangpunten, harmonisch over de kromme verdeeld of als voorlopige pun ten, waaraan even wordt gesnuffeld, voordat ze worden weggegooid. Het gebrek aan gegevens (van X-246 standpunt uit bekeken) compenseert snuffel met inge bouwde voorwaarden, zoals continuïteit van kromming en richting in de intervalovergangen en de kleinst mogelijke krommingsverandering over het gehele tracé (dan hoeft u zo min mo gelijk te sturen). Ook is mogelijk de kleinst mo gelijke hoekverandering (maar dat is dan weer een ander snuffelprogramma), dan wordt de wegas zo gestrekt mogelijk. Na de eerste benadering worden in achtereen volgende berekeningen de overblijvende ver schillen (in o.a. de intervalovergangen) gema len en gemalen en gemalen, tot ze door een fijne zeef zijn verdwenen en dan ponst de com puter laconiek: O.K. alsof 't géén zweet gekost heeft. Wat in snuffel (nog) niet verwerkt zit (en in geen enkel wegenprogramma uiteraard) zijn de esthetische eisen. Daardoor blijft het nog een beetje mollenwerk of blindemannetje spelen, want aan het eind van de keten (voedselketen schreef ik bijna, dat gaat haast vanzelf tegen woordig) zit altijd wel iemand met een grote esthetische vinger in de pap, die, zoals bij het ganzenborden, zegt: twee beurten overslaan en opnieuw beginnen! Het is nu lunchpauze. Misschien wilt u onder weg eens uit de auto stappen en een kind aaien, want u hebt eigenlijk wel ontzettend veel ruimte van hem afgepakt. Hoewel, als u volgens het nu geldende profijtbeginsel voor al die ruimte moet betalen, dan bent u ook nog niet jarig. Toch mag u van mij vanmiddag vrijhebben. 276

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 52