Hydrostatische waterpassingen uitgevoerd door de Meetkundige Dienst door W. A. van Beusekom, technisch ambtenaar le klasse. Dit artikel is samengesteld met medewerking van de land meetkundig hoofdambtenaar G. van der Houven. In voorgaande publicaties in Geodesia (zie lit. lijst) is de methode van meten en de geconsta teerde standaardafwijking uitvoerig beschreven, zodat we ons in dit artikel zullen beperken tot één aspect van de hydrostatische waterpassing. We kunnen deze nl. verdelen in drie aspecten: 1. Incidentele metingen naar opstellingen, die meer dan twee km uit de kust zijn geplaatst, waarvan vrij nauwkeurig N.A.P.-hoogten ver langd worden. Meestal zijn dit meetplatforms of peilschalen van de Deltadienst of de Studie diensten van de R.W.S. 2. Doorgaande hydrostatische waterpassingen door rivieren en kanalen ter controle van het net van ondergrondse peilmerken van het N.A.P. 3. Het t.b.v. diverse Studiediensten van de R.W.S. bepalen van N.A.P.-punten in die ge bieden waar met alleen conventionele metho den van waterpassen geen voldoende resultaten kunnen worden verkregen. Eén van die gebieden is het Waddengebied tus sen Den Helder en de Ned.-Duitse grens. Een in totaal ±180 km lang en gemiddeld 15 km breed gebied dat elke 6 uur verandert van een grote waterplas in een immens groot en mooi gebied van geulen en droogvallende platen. Twee Studiediensten van de R.W.S., nl. die in Delfzijl en in Hoorn bestuderen dit gebied met zo groot mogelijke nauwkeurigheid en stelden er prijs op, dat de M.D. op gemiddelde afstan den van 5 a 8 km betrouwbare N.A.P.-merken bepaalde. In 1971 is de totale opdracht waarmee in 1959 werd begonnen, uitgevoerd en bevinden zich in het Waddengebied ruim 200 betrouwbare N.A.P.-merken (zie fig. 2). Op één project van dit werk zullen we nu wat nader ingaan. In het gebied tussen Den Oever en Den Helder werden op bij laagwater (LW) droogvallende 277 TEXEL TOELICHTING O Ondergronds Merk Vast Punt 2 4 6 8 Km TERSCHELLING 32 WGI GRIEND FRIES LAND Figuur 2. Deel van het ondergrondse merkennet Figuur 1. in het Waddengebied.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 53