AANDACHT VOOR voerd vanaf ijzeren buissteigers met een vloer oppervlak van 3 X 3 m (zie foto). Bij hoog water (HW) bleef de vloer 1 m boven water. Net vrij van de steiger werd een 8 m lange schroefpaal 2 m de bodem ingedraaid en aan deze paal werd de meetapparatuur beves tigd en de meting uitgevoerd. Eventuele zak kingen van de steiger tijdens de meting (belast door twee bewegende waarnemers) kan op deze wijze de meting niet verstoren. Bij het volgende LW werd d.m.v. optische wa terpassing de ondergrondse merkengroep aan gemeten. De twee aldus gemeten kringen hadden sluit- termen van respectievelijk 12 (aangegeven in de hierbij afgedrukte beknopte resumtie, tabel 3) en 40 dmm. Gezien de verlangde nauwkeurigheid van de punten (binnen 1 cm) en de geringe sluittermen is geen vereffening volgens de methode van de kleinste kwadraten toegepast, maar zijn de krin- RUILVERKAVELING MERGELLAND Het drukke gebruik dat van de toeristische Mer gelland-route wordt gemaakt is in eerste aan leg bepalend geweest bij de overweging of al dan niet tot het uitvoeren van bepaalde werken diende te worden overgegaan. Daarnaast heeft een belangrijke rol gespeeld, dat een zekere geleiding van de recreanten de voorkeur ver dient boven een algehele spreiding over het gebied. Dit antwoordt staatssecretaris H. J. L. Vonhoff van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk tevens namens betrokken bewindslieden, onder wie minister ir. P. J. Lardinois van landbouw en visserij o.m. op door het Tweede Kamerlid, de heer Imkamp, schriftelijk gestelde vragen. Uit het antwoord blijkt verder, dat voor ver betering van diverse wegvakken met een sub sidiebedrag van ruim 1 miljoen rekening wordt gehouden. In antwoord op de vraag, of bepaalde afspra ken zijn gemaakt tussen de Centrale Cultuur technische Commissie en de Gedeputeerde Sta ten van Limburg over de voorwaarden, waar onder de „Mergelland"-ruilverkaveling ten uit voer zal worden gelegd, merkt de bewindsman nog het volgende op: De Centrale Cultuurtechnische Commissie heeft in haar over deze ruilverkaveling aan Ge deputeerde Staten van Limburg uitgebrachte advies als voorwaarde gesteld: De ruilverkave- gen afzonderlijk vereffend. De tweede kring is vereffend tussen O.M. 41 en 9 H 001. Om dezelfde redenen werden geen correcties van temperatuur en luchtdrukverschillen in de hydrostatische trajecten toegepast. Ik hoop u hiermede een indruk te hebben ge geven van één van de mogelijkheden welke de hydrostatische waterpassing biedt. De bepaling van een dergelijk net van punten in het Wad dengebied was op conventionele wijze zeer moeilijk te realiseren en de nauwkeurigheid van het puntennet zou zeer twijfelachtig zijn ge weest, nl. 1 dm terwijl nu een grote nauw keurigheid (st. afw. per punt gemiddeld 0,5 cm) is bereikt. ling zal moeten passen in het ruimtelijke kader zoals dat zal worden ontwikkeld in het thans voor dit gebied in voorbereiding zijnde streek plan. De voorbereiding van de ruilverkaveling ware zoveel mogelijk gelijktijdig met die van het streekplan en in nauwe onderlinge samen hang uit te voeren. Het betreffende deze ruilverkaveling uit te brengen rapport zal hiervan duidelijk moeten doen blijken, hetgeen inhoudt dat naar de me ning van de commissie dit rapport pas in be handeling kan worden genomen, nadat bedoeld streekplan is komen vast te staan. RUILVERKAVELING „Het is niet gelukkig dat de, in zekere zin 'toe vallige', grondeigenaars in feite de enigen zijn die een beslissende stem hebben ten aanzien van het al dan niet realiseren van een ruilver kaveling. De traditioneel sterke stem van het eigendom speelt hier een belangrijke rol. Ge zocht zou moeten worden naar een methode om op verantwoorde wijze de beslissing te leg gen bij alle belanghebbenden. Dit zou een ze kere beperking inhouden van de rechten van de grondeigenaren. De vraag is of dit in het huidige tijdsbestek, waarin het noodzakelijk is rechten steeds meer in te perken, niet als on vermijdelijk dient te worden aanvaard". Deze uitspraak deed dr. ir. F. Sonneveld, pre sident-directeur van de Koninklijke Neder- landsche Heide Maatschappij, op de algemene vergadering van de maatschappij in september j.l. te Amsterdam volgens de Zwolsche Courant van 10 september 1971. 279 LITERATUUR lr. A. Waalewijn, Geodesia 3e jaargang. Toepassing van de hydrostatische waterpassing in Nederland. G. v. cl. Houven, Geodesia 4e jaargang. Hydrostati sche waterpassing Vlieland-Terschelling. G. v. d. Houven, Geodesia 10e jaargang. Nauwkeurig heidswaterpassing.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 55