grammetrie heeft hier het werk overgenomen. Ik wil u hier nog verwijzen naar de verhande ling over het digitaal kaarteren. Wat blijft is het uitleggen en inmeten van paspunten en de naverkenning. Het laatste is sterk afhankelijk van de eis, die de opdrachtgever aan de te maken kaart stelt. Een in de laatste jaren ge groeide tendens is, om zeker voor grondkaar ten, niet naverkende bladen te nemen. Wat betreft het uitleggen en inmeten van paspunten: voor het werk aan de beheerkaart zal de benodigde tijd beperkt kunnen worden door permanente paspunten te kiezen; de inmeting van paspunten gaat nu al sneller dan 15 jaren geleden en het zal in de toekomst nog sneller gaan als de Hoofdpunten gerealiseerd zijn. Assen van wegen en kunstwerken De werkzaamheden t.b.v. de asuitzettingen van wegen en kunstwerken zijn de laatste jaren enorm gewijzigd; ze zijn ook veelvuldiger en ingrijpender geworden. Het werk voor hulp bij uitvoering heeft zich sterk uitgebreid. Dat is o.a. te danken aan de steeds ingewikkelder wordende constructies van de kunstwerken, waarbij een zeer nauwkeurige maatvoering ver eist is; maar ook de assen van wegen zijn in de afgelopen 15 jaren aan veranderingen onderhevig geweest. Was het in 1956 nog de gewoonte bij een snelweg veel rechtstanden te gebruiken, aaneengesloten door cirkelbogen met overgangsbogen (kubische parabool), tegen woordig plaatst men in een nieuwe weg veel minder een rechtstand, terwijl het overgrote deel van de assen klothoïde's zijn. Bij deze laat- sten zal meer om assistentie bij het uitzetten verzocht worden. Ook daarom is het werk t.b.v. hulp bij uitvoering zo uitgebreid. Bij het uitzetten van kunstwerken en klaver bladen bewijzen de elektro-optische instrumen ten hun goede diensten. Het spaart veel tijd in vergelijking met de conventionele methode, een klaverblad met de Distomat uit te zetten vanuit één of twee punten en dat niet alleen, tijdens de uitvoering van het werk kan gemakkelijk van punt van uitgang veranderd worden. De gegevens kunnen snel met behulp van de com puter omgerekend worden naar een ander punt. Over het uitzetten van kunstwerken leest u elders in dit blad. 231 Verdeling meetploegen 1 mei 1956 landmeter landmeetkundig hoofdambtenaar Imk. ambt. A Imk. ambt. B Imk. ambt. C o adsp. Imk. ambt. Figuur 1. Verdeling meetploegen 1 september 1971 landm. hoofdambt. A landm. hoofdambt. opz. b.d. en t.a. 1 landm. ambt. A landm. ambt. B en t.a. Imk. ambt. C opz. C en waarnemer A opz. D en wnmr. B Figuur 2.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 7