teel zijn er ongeveer 100 meetploegen, ver deeld over 15 rayons, variërend in grootte. Fi guur 2 geeft u een overzicht van de verdeling der ploegen over Nederland in 1971. Uit de figuren kunt u opmaken, dat de concentraties enigszins gewijzigd zijn. Nieuwe werkzaam heden in bepaalde gedeelten van het land trok ken uiteraard nieuwe ploegen aan. Wat ook erg veranderd is sinds 1956 is het vervoer. Gingen in 1956 vrijwel alle ploegen per fiets en/of openbaar vervoer naar het werk, tegenwoordig heeft iedere ploeg een dienst auto tot haar beschikking. Dit werkt uiteraard arbeidsversnellend. Aan het einde van dit summiere overzicht zou ik graag de hoop uit willen spreken, dat wij in de komende jaren ons werk op dezelfde pret tige wijze en in dezelfde goede sfeer zullen kun nen doen, met de gedachte, dat we niet alleen bij de Meetkundige Dienst zijn om te werken, maar ook om collega, vriend en medemens te zijn. Vanuit deze gedachte werkend kan het niet anders of het zal in de komende jaren „waerachtig wel gaen". De Meetkundige Dienst en de Wadden door R. F. Veenendaal, technisch ambtenaar le klasse. Inleiding Ongetwijfeld kan men stellen, dat de zaken waarmee de Meetkundige Dienst te maken heeft velerlei zijn. Een aspect van die vele zaken waar we als M.D. steeds weer bij betrokken worden, is het verlenen van assistentie aan de diverse studie diensten van de Rijkswaterstaat. Buitenstaanders zal het nauwelijks bekend zijn, wat die Studiediensten doen. Daarom is een summiere opsomming wellicht nuttig om de re latie beter te doen begrijpen. Globaal beschreven verrichten de Studiedien sten: stroommetingen, getijmetingen, golfmetin- gen, peilingen, zandtransportmetingen e.d. langs de gehele Nederlandse kust. De resultaten van deze metingen, worden be halve voor studiedoeleinden direct praktisch benut bij waterbouwkundige werken als: afslui ting Lauwerszee, aanleg Eemshaven en het op diepte houden van bepaalde vaargeulen. De taak van de M.D. is het verlenen van assis tentie, zodra het gaat om problemen betreffende de bepaling van x-, y- en z-coördinaten die een grotere nauwkeurigheid dan normaal dienen te hebben, of indien omvang en aard van het werk een inzet van gespecialiseerde krachten en in strumentarium wenselijk maakt. Recente voor beelden hiervan zijn: 1. IJ king Hi-Fix en Sea-Fix patroon 2. Trigonometrische hoogtebepaling van een golfmeetpaal 3. Hydrostatische waterpassing door de zee gaten e.d. 4. Berekenen en uitzetten van strandpalen t.b.v. kustmetingen (strandafslag). Een zeer recent voorbeeld waar de Meetkundige Dienst mee te maken had, waren de metingen in de Dollard in 1970. De probleemstelling In de Duits-Nederlandse Eemscommissie was de wens naar voren gekomen het verloop van de verandering in komberging te meten, omdat deze verandering van invloed is op de diepte van het vaarwater naar Delfzijl en Emden. De figuren 1 en 2 brengen een en ander in beeld. In fig. 1 zien we dat door de Eems de Dollard- kom iedere keer gevuld en geleegd wordt door resp. de vloed en de ebstroom. De grote hoe veelheid water die in deze kom in- en uitloopt, wordt iedere keer door de smalle Eems geperst. Het resultaat van deze beweging is dat de Eems op diepte blijft. Toch zullen zich echter tegen de kust steeds 233

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 9