Fotogram metrische proeven voor het maken van kadastrale kaarten in Israël door M. T. Erez D. Sc., Survey of Israel. Uit het Engels vertaald door A. D. Baars. Samenvatting Landregistratiemethoden en kadastraal land meetkundig werk in Palestina en Israël wor den in het kort behandeld. De huidige rol van de fotogrammetrie bij kadastrale metingen wordt beschreven. Proeven op dit gebied, onder auspiciën van de Landmeetkundige Dienst, die bewijzen dat de fotogrammetrische methoden aan de nauwkeurigheidseisen van de landmeet kundige wetgeving voldoen, worden nader be schreven. De conclusie is dat met een goed voorbereide fotogrammetrische procedure een hoge productie en een aanzienlijke kostenbe sparing verwezenlijkt kunnen worden. Een historische schets van landregistratie in Israël Een van de geboden in de Bijbel verbiedt het zich schuldig maken aan een overtreding t.a.v. het eigendom van een buurman. In de Bijbelse tijden hadden de stukken land, in eigendom bij de familiehoofden, omschreven, door de buren gerespecteerde grenzen. Echter, op het grond gebied van Israël werd landregistratie en regis tratie van eigendom verplicht in de tweede helft van de 19de eeuw, toen regionale land- registratiebureaus werden geopend in het ge hele Ottomaanse rijk. Ofschoon eigendoms overdracht en andere financiële transacties met betrekking op het land door deze bureaus uit gevoerd moesten worden, werkte de plaatse lijke bevolking niet mee met de autoriteiten uit angst voor buitensporige belastingheffing. De registratie zelf was primitief, zelfs voor de toen geldende maatstaven, omdat de eigendom alleen met woorden werd omschreven. De grenzen werden niet gemeten en het eigendoms- gebied werd slechts geschat. Gebieden die aan de Staat behoorden, waren vrijgesteld van deze registratie, wat de registratie incompleet maakte. Na de bezetting van Palestina door de Britten in 1918, voelde de regering van het mandaatgebied de noodzaak tot hervorming van het bestaande systeem. In 1928 werd een verordening uitgevaardigd, die de grondslag legde voor een nieuw kadastraal stelsel en tevens een nieuwe, moderne procedure van landregistratie introduceerde (Ley 4.). Het Tor rensstelsel, door de Britten geïntroduceerd, is een „Land Title Registration" ontwikkeld op een basis van onveranderlijke landeenheden, in tegenstelling tot de vroegere veranderlijke basis van het eigendomsrecht. De registratie eenheid is het „Block plan", hetwelk een inte grerend deel van de registratie zelf is. In de registers wordt een afzonderlijk deel bijgehou den van ieder Block plan, terwijl voor elk perceel van het Block een eigen, genummerde pagina aanwezig is. Volgens Konecny (3.) munt het Torrenssysteem uit door zijn volledigheid en compacte registratie, door zijn nauwkeurig heid, economie, snelheid van werken en ook door de veiligheid die het de geregistreerde eigenaar verschaft. De Staat Israël bouwt voort op het Torrenssysteem, dat bovendien als extra, belangrijke eigenschap heeft dat automatisering gemakkelijk is toe te passen. Twee regerings instanties beheren het kadastrale systeem in Israël. Rechtskundige aspecten van de regis- 291

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 3