tratie vallen onder de verantwoording van het bureau Land Registratie, behorend tot het Mi nisterie van Justitie. Landmeetkundig werk wordt uitgevoerd onder leiding van de „Survey of Israël", een dienst van het Ministry of La bour. De geodetische basis en meetmethoden De geodetische grondslag voor kadastrale me tingen bestaat uit een volledig le orde drie- hoeksnet. Dit net is tot stand gebracht door de Britten in het noordelijke, bewoonde deel, van het land, is later naar het zuiden uitgebreid, in de Negev, door de Israëlische landmeetkun dige dienst. Gezien de lengten van de drie hoekszijden, is dit eerste orde net volgens inter nationale normen gelijkwaardig aan een net van de tweede orde. Het net is verdicht met netten van respectievelijk de derde en vierde orde. De grenspunten van de „Registration Blockplans" zijn vastgelegd aan het vierde orde net, of door insnijdingen of door korte veel hoeken. Alle natuurlijke- en door de mens gemaakte details worden daarna toegevoegd m.b.v. de conventionele orthogonale of de poolcoördinaten-methode. Ofschoon coördi naten van alle grenspunten berekend worden, wordt de grafisch vervaardigde kaart geaccep teerd als standaardbasis-document voor regis tratie. Het Registratie Block Plan (RBP) heeft een standaard formaat van 60 x 70 cm. De kaartschaal hangt af van de aard van het terrein en de dichtheid van de situatie. Weinig gecultiveerd, heuvelachtig terrein met steile hellingen wordt gekaarteerd op schaal 1 5000. Landelijke, bewoonde gebieden op schaal 1 2500. Steden en dorpen worden gekaarteerd op 1 1250. Oude steden met zeer dicht bebouwde gedeelten worden gekaarteerd op de schaal 1 625. Voor planningsdoeleinden wordt ge bruik gemaakt van topografische kaarten 1 10.000. Op grond van de wettelijke regeling van het landregistratie-systeem is de Survey of Israël verantwoordelijk voor de opzet t.w. het uit zetten en meten van grenzen. Wanneer een gebied eenmaal ingericht is, wordt bijhouding en wijziging van documenten, verkaveling en herverkaveling uitgevoerd door particuliere landmeters onder supervisie van het Hoofd van de Landmeetkundige Dienst. De landmeters krijgen een verklaring van bevoegdheid van de Staat. De wetgeving met betrekking tot de landmeetkunde staat het gebruik van foto- grammetrische methoden voor kadastrale doel einden toe, maar voor elk geval moet het Hoofd van de Landmeetkundige Dienst zijn goedkeuring geven. De noodzaak tot ontwikkeling van een efficiënte methode Na de stichting van de Staat Israël in 1948 kwamen er nieuwe gemeenschappelijke en coöperatieve vestigingen, die met industrialisatie begonnen, waardoor de agrarische structuur van het land veranderde. De toewijzing van stukken land aan deze vestigingen, verpacht door de Staat, maakte een efficiënte procedure ter regis tratie van de nieuwe blokgrenzen en ook voor kaartering van het feitelijke landgebruik bin nen deze grenzen noodzakelijk. Toepassing van fotogrammetrie, gecombineerd met terrestrische metingen werd geïntrodu ceerd, teneinde een oplossing te vinden. Bij deze procedure worden de grenzen van de blokken op fotomozaïeken, schaal 1 10.000 ontworpen. Natuurlijke en kunstmatige grenzen zijn gemakkelijk te identificeren op lucht opnamen van genoemde schaal, zodat de dicht heid en de configuratie van de grenspunten goed aangegeven kunnen worden. De op de fotomozaïeken aangegeven punten worden ver volgens in het terrein uitgezet en ingemeten in het bestaande net, m.b.v. de conventionele ter restrische methoden. Samen met de grenspun ten worden eveneens enige, gemakkelijk te identificeren detailpunten, zoals hoeken van gebouwen, hekken, kleine bomen etc. gemeten. De gemarkeerde en de gemeten situatiepunten vormen het raamwerk van het RBP. De na tuurlijke en kunstmatige details van het terrein binnen de Blockgrenzen, worden met behulp van een fotogrammetrisch instrument (meestal Wild A-8) gekaarteerd. Het model wordt op schaal gebracht m.b.v. de eerder genoemde ge meten punten. In het geval van coöperatieve vestigingen zijn de cultuurgrenzen e.d. niet belangrijk, omdat hier geen sprake is van eigendomsgrenzen, vandaar dat markering van deze grenzen in het terrein niet vereist is. Het is voldoende op het Blockplan heggen, irrigatiekanalen, wegen of andere situatie te kaarteren, die de tijdelijke percelen bepalen. Dit kan efficiënt gebeuren met een fotogrammetrisch instrument. De ge combineerde methode (terrestrisch en foto grammetrisch) deed de productie van kadas trale kaarten toenemen, maar het grote aantal punten, die in het terrein verzekerd en bepaald moesten worden, maakten deze procedure kostbaar. Het was nodig aan te tonen, dat foto- 292

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 4