BRUNSVIGA - THALES GEO De met het fotogrammetrische instrument gemeten en in ponskaarten geregistreerde machinecoördinaten van alle gesignaliseerde punten werden getransformeerd naar het ter- restrische stelsel. Alle berekeningen; transfor maties, strook- en blokvereffening van de aero- triangulaties werden uitgevoerd m.b.v. een IBM 360/40. De oppervlakte van elk perceel werd berekend uit de getransformeerde en ver effende coördinaten, waarbij gebruik gemaakt werd van een speciaal voor dit project geschre ven programma (Erez 2.). Nog een voordeel van de fotogrammetrische procedure is dat de methode zelfcontrolerend is. Ieder grenspunt werd in twee naast elkaar liggende stroken af gelezen, hetgeen mogelijk was door de zijde lingse overlap van 60%. Een in een van de modellen verkeerd geïdentificeerd punt kon zo direct achterhaald worden, nadat de coördina ten naar het terrestrische stelsel getransfor meerd waren. De tweevoudige registreermoge- lijkheid van punten in onafhankelijke, afzon derlijke stroken, verbeterde de relatieve nauw keurigheid van de coördinaten van deze pun ten met de factor V 2. De standaardafwijking van deze punten werd bepaald op 10,1 cm, dat is ongeveer 15 a m op de fotoschaal. Dit getal komt overeen met soortgelijke resultaten in Europa (Visser 5.). Nadat de vraag naar de nauwkeurigheid in alle stadia van deze studie tot volle tevredenheid beantwoord was, werd de aandacht gericht op de kosten. De resultaten laten zien dat in agra rische en landelijke gebieden het gebruik van de fotogrammetrische methode, in vergelijking met de conventionele methode, ongeveer 24% aan kosten bespaart, waarbij in aanmerking moet worden genomen dat de proeven niet uit gebreid genoeg waren om tot beslissende con clusies te komen. Er is het afdoend bewijs dat de „output" bij de fotogrammetrische methode hoger is dan bij de gecombineerde fotogram- metrisch-terrestrische methode, die eerder be schreven werd. Daarom kan de voor een pro ject benodigde tijd aanzienlijk worden bekort wanneer een goed geplande fotogrammetrische methode toegepast wordt. De volgende stap zal in de richting van de automatisering zijn. Productie met een automatische tekenmachine is bij de Survey of Israël reeds begonnen en schijnt veelbelovend te zijn. LITERATUUR Einfach- u. Doppel-Rechenmaschinen F. H. FLASDIECK 294 Figuur 2. Gesignaliseerd punt. 1. Elster, J. 1971. Cadastral Surveying and Survey Legislation. Ministry of Labour, College of Sur veying. 2. Erez, M. T. 1967. Experiments in Cadastral Map ping bij Photogrammetric Methods. Master of Science Thesis, Technion, Israël Institute of Tech nology, Haifa. 3. Konecny, G. 1970. Basic Considerations related to Cadastral Surveying of Cities. University of New Brunswick, Canada. 4. Ley, C. H. 1931. The Structure and Procedure of Cadastral Survey in Palestine. Printing and Statio nary Office, Palestine Government. 5. Visser, J. 1968. Cadastral and Urban Mapping. Proceedings of the ITC Post-Congress Seminar. ITC Publication Series A, Number 47, Delft, The Netherlands. Figuur 3. Gesignaliseerd verzekerd punt. bis zu 21 Stellen, auch z.B. Modell 18 RK (mit 18 Stellen und 'tekenknop') fabrikneuwertig, Lieferung evtl. mit 1 Jahr Garantie, per Auto! sofort lieferbar D 56 WUPPERTAL 2 (BARMEN) FUTTERSTR. 17 - TEL. 02121/55 55 54 Korrespondenz in Hollandisch

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 6