Het gebruik van de Geodimeter model 6 voor detailmeting 1. Inleiding Ontwikkelingen in de elektronica hebben het mogelijk gemaakt elektro-optische afstandme ters te construeren die in de landmeetkundige praktijk gebruikt kunnen worden. De Geodi- meter is een van de oudste apparaten van dit type. Het model 6 is een van de nieuwste in strumenten in de serie, die door de firma Aga geproduceerd wordt. Het instrument is ontwor pen voor het meten van afstanden met een lengte gelegen tussen 15 meter en enkele kilo meters. Andere toepassingsmogelijkheden van het in strument dan bij de meting van meetkundige grondslagen worden sporadisch benut. De toe passing bij detailmeting behoort tot deze cate gorie. Toch kan deze mogelijkheid een aan trekkelijke zijn. Een groot voordeel van elektro-optische ap paratuur ten opzichte van optische is de grotere reikwijdte van het instrumentarium met behoud van dezelfde of hogere meetnauwkeurigheid. Hierdoor kan de benodigde meetkundige grond slag sterk worden beperkt. Dit voordeel speelt vooral een rol bij metingen met een geringe puntdichtheid van de op te meten detailpunten. Het voordeel van elektro-optische apparatuur ten opzichte van optische apparatuur waarbij een horizontale baak wordt gebruikt is boven dien de vlottere opstelling op het detailpunt. Het opstellen op het detailpunt van een jalon met een reflector die niet nauwkeurig gericht doch slechts verticaal gehouden moet worden is voldoende. De jongste ontwikkelingen bij de elektro-op tische afstandmeters gaan in de richting van tachymeters waarop, na een kortdurende auto matische lengtemeting, direct de afstand afge lezen kan worden. Met hetzelfde instrument kan men ook de richting naar het punt meten. Met de Geodimeter model 6 is het niet mogelijk richtingen naar detailpunten te meten. De toe passing van dit instrument bij de detailmeting moet dan ook gezien worden als een overgangs fase naar toepassing van speciale elektro-op tische tachymeters. Voor diensten die een Geodimeter bezitten of voordelig kunnen kopen, kan deze toepassingsmogelijkheid aantrekkelijk zijn. Door de soms grote voerstraallengte zal men grootschalige kaarteringen niet met een pool- coördinatograaf kunnen uitvoeren. Men zal dan de detailpunten in coördinaten moeten bereke nen. De beschrijving van het meetsysteem is hierop gericht. De mogelijkheid de benodigde berekeningen, die gedaan moeten worden vóór de berekening van de coördinaten, met een computer te ver richten is niet onderzocht. Voor een goed begrip zal eerst een summiere beschrijving worden gegeven van de werking van het instrument .Vervolgens wordt het ont wikkelde systeem in grote lijnen besproken, waarna op details wordt ingegaan. Tenslotte worden enkele conclusies getrokken uit een proefmeting die opgezet is om het beschreven systeem te toetsen. 2. Werking van de geodimeter model 6 Het licht van een in de Geodimeter gebouwde lichtbron treedt via twee polaroidfilters en een Kerrcel naar buiten (Fig. 1). De polaroidfilters door ir. A. C. Visser Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij 295 Thans werkzaam bij het Instituut voor Cultuur techniek en Waterhuishouding te Wageningen.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 7