in hoofdzaak het trapsgewijze systeem en is daardoor maar betrekkelijk zwak geautomati seerd, namelijk in onderdelen. In de fotogram- metrie is men bij de berekening van grote blokken reeds op verschillende plaatsen tot het inzicht gekomen, dat alleen met behulp van grote rekenmachines de problemen, met soms tienduizenden onbekenden, zinvol en econo misch aangepakt kunnen worden. De proble matiek in de moderne terrestrische landmeet kunde en in de fotogrammetrie is echter niet wezenlijk verschillend (hij vergelijkt een tachy- metrische standplaats met richting- en afstand- metingen met een fotogrammetrisch model) en het is daarom geen theorie, maar van prakti sche betekenis om te bezien of berekeningsme thoden die in de fotogrammetrie tot ontwikke ling zijn gekomen ook bij de landmeetkundige berekeningen toepasbaar zijn en tot vooruit gang bij kunnen dragen. Ackermann gaat hier bij in op de berekening volgens de „Anblock- methode": theoretisch, de uitvoerbaarheid en het kostenaspect. Een andere interessante bijdrage is van B. Schrader over de automatische vervaardiging van hoogtelijnenkaarten. Hij stelt enkele beken de methoden naast elkaar en geeft een gede tailleerde beschrijving van een methode die aansluit bij de opmeting van hoogtepunten met een automatische zelfregistrerende tachymeter- theodoliet. Deze en andere bijdragen maken het boekje tot een belangrijke aanwinst en aan ieder die zich van de mogelijkheden van de moderne tachymetrie op de hoogte wil stellen, is het ter bestudering aan te bevelen. Het is uitgekomen als deel 15 in de serie „Sammlung Wich- mann". G. A. van Wely. FACSIMILE'S OUDE KAARTEN RIJNLAND, DELFLAND EN SCHIELAND (1611 - 1615) Zoals zeker aan velen bekend is, bevat het bekende boekwerk van Joachim G. Leithauser, „Mappae Mundi", ook de prachtige kaart van Delfland van 1750. We werden door het na slaan van bijzonderheden op kartografisch ge bied herinnerd aan de heruitgave van de hoogheemraadskaarten van Floris Balthasar, indertijd gegraveerd op koperplaten (resp. 21 337 Vignet van de Schielantkaart van de gcsworen landmeter Jan Stampioen, jaren 1651-1653, in koper gesneden door J. Vingboons.

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 13