Specialisatie, met name de landmeetkunde, in onze huidige samenleving en dit in verband gebracht met de werkverhoudingen door A. Zevenbergen, personeelsfunctionaris aan de T.H. Twente te Enschede, tot voor kort medewerker op de land meetkundige afdeling van Gemeentewerken Hengelo. Inleiding Het vak landmeetkunde wordt in onze maat schappij ervaren als een specialistisch vakge bied. Een vakgebied dat in veel gevallen als een specialisme in de sector van de weg-en- waterbouwkunde wordt gezien. We leven nu in een tijd die wordt gekenmerkt door het ont staan van veel nieuwe vakken. Deze nieuwe vakken zijn vrijwel alle specialistisch van aard en ze zijn er vroeger nooit geweest. Het vak landmeetkunde is niet ontstaan in de moderne tijd. Het heeft echter wel in onze tijd veel rui mere toepassingsmogelijkheden gekregen. Als zodanig kan het duidelijk worden gezien als een specialisme, ontstaan uit de weg-en-water- bouwkunde. Maar de landmeetkunde die zich ten doel stelde het aardoppervlak af te beelden op kaarten, wordt al sinds eeuwen bedreven. In een later stadium, toen het kadaster was ontstaan, is de landmeetkunde een zeer we- zelijk onderdeel van de kadastrale dienst ge worden. Er moesten kadastrale kaarten komen om de eigendomstoestand te kunnen admini streren. Deze „grondboekhouding" stond ten dienste van de heffing van grondbelasting. In de loop van de jaren is het kadaster van „grondbelasting-kadaster" toegegroeid naar een „eigendoms-kadaster". Dit onder invloed van de eis in het rechts-verkeer, dat eigendomsgren- zen éénduidig en nauwkeurig vastgelegd dienen te zijn. De kadastrale dienst is dan ook de dienst die vanaf het ontstaan, gebruik gemaakt heeft van de landmeetkunde. Jarenlang is de landmeetkunde een vrij geïso leerd vakgebied geweest. Slechts binnen de kadastrale dienst werd ze intensief toegepast. De noodzaak echter om kaarten te maken voor diverse doeleinden wordt steeds groter. Als doeleinden noemen we hier bv.: maken van uitbreidingsplannen, traceren van wegen, inzicht in hoogteligging van terrein (hoogte- kaarten), beheerskaarten. Een kaart dient als basis voor plannen en om er bepaalde gegevens aan te ontlenen. Deze ruimere toepassing van de landmeetkunde is een gevolg van het willen realiseren van steeds groter en ingewikkelder plannen. Die plannen kunnen o.a. gericht zijn op stadsuit breidingen, nieuwe weg-tracé's, waterbeheer- sing. De landmeetkunde biedt de mogelijkheid om de beschikbare ruimte en de plaatselijke situa tie nauwkeurig op de kaart te zetten. Nader hand worden dan de uitzettingen verzorgd. Door de steeds schaarser (en daardoor duur der) wordende grond kunnen we met het op stellen van de plannen weinig meer aan het toeval overlaten. Bij diensten en bedrijven als Rijkswaterstaat, Provinciale Waterstaat, Ge meenten, Waterschappen, Cultuurmaatschap pijen en Ingenieursbureaus is de landmeet kunde daarom niet meer weg te denken. Binnen het vakgebied Landmeetkunde zijn in onze moderne tijd ook weer allerlei specialisa ties ontstaan. Enkele voorbeelden hiervan zijn: fotogrammetrie, plaatsbepalingssystemen, re ken- en tekenmethoden met gebruikmaking van de computer. Onder invloed van de hierboven geschetste ontwikkelingen zijn er steeds meer en betere opleidingsmogelijkheden in de landmeetkunde ontstaan. 326

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 2