Specialisatie Specialisatie in een bepaald vakgebied biedt grote voordelen. Men kan zich veel meer ver diepen in steeds ingewikkelder wordende pro blemen die naar voren komen. We moeten echter wel duidelijk stellen, dat specialisatie slechts dan zin heeft, als zij in dienst staat van de grotere mogelijkheden in de gehele maatschappij! Deze stelling zal iedereen toch moeten kunnen onderschrijven. Het wordt wel steeds moeilijker binnen de vakgebieden (en in het bijzonder binnen de specialismen) de „gro te lijnen" nog duidelijk in het oog te houden. De oorzaak hiervan zal gezocht moeten wor den in de groter en ondoorzichtiger wordende diensten en bedrijven. Het verdient daarom aanbeveling ons bewust te worden van de zin van en de samenhang in ons vakgebied binnen dienst en bedrijf, maar dan ook verder. Hoe functioneert de dienst of het bedrijf binnen de gehele maatschappij? Door de steeds onoverzichtelijker wordende structuren binnen onze werkgemeenschappen is het gevaar niet denkbeeldig dat men slechts gericht is en blijft op het eigen vakgebied. Daar zijn in ieder geval nog de minste ondui delijkheden. Onoverzichtelijkheid en ondoor zichtigheid werken onverschilligheid in de hand, hetgeen op ieder terrein een negatieve invloed heeft. Er zullen daarom ook wegen moeten worden gezocht die deze problemen helpen oplossen. Kritisch inzicht en kritische opstel ling ten opzichte van velerlei „onduidelijkhe den" is belangrijk om problemen te kunnen analyseren. Dit geldt zowel in de werksituatie als in de maatschappij als geheel. Kritiekloze aanpassing zal niet helpen uit de impasse te geraken. Het op gang brengen van een be- wustmakingsproces van waaruit weer wat meer zicht verkregen wordt op situaties, zal daarom in de toekomst grotere aandacht moe ten krijgen. Velen van ons zijn werkzaam bij de overheid. De meeste overheidsdiensten zijn niet pas gis teren ontstaan. Jarenlang functioneren ze al in de samenleving. Het is daarom ook voor de hand liggend dat daar vele onduidelijk gemoti veerde vanzelfsprekendheden vaak aanwezig zullen zijn. De algemeen aanvaarde gang van zaken is meestal, dat men daar niet zo gemak kelijk over praat. Men is zich zelfs bepaalde dingen helemaal niet bewust, ondanks dat men er dagelijks mee te maken krijgt. De instelling van „daar veranderen wij toch niets aan" is vaak aanwezig. Misschien niet geheel ten on rechte. Het gevoel van machteloos te zijn heeft alles te maken met de structuur van de dienst of het bedrijf. Verstopt geraakte informatie- en communicatie-kanalen zijn in veel gevallen oor zaak van een apathische houding. De landmeetkunde kenmerkt zich o.a. door het duidelijke dienstverlenend aspect. Het onder houden van velerlei contacten met andere af delingen zal een grote en belangrijke rol moe ten spelen. Dit vergt de bereidheid om met veel overleg te werk te gaan. Het geven van adviezen met betrekking tot het kaartmateriaal dat men denkt nodig te hebben, verdient ook de aandacht. De eventuele consequenties van de eisen die men stelt, moeten duidelijk ge maakt worden. Betrokkenheid Zoals hiervoor al is gesuggereerd, zal het op gang brengen van een bewustmakingsproces, waaruit een kritische houding zal volgen, de sleutel zijn tot het oplossen van veel proble men. Dit geldt voor de maatschappij als ge heel, maar in niet mindere mate voor de ver schillende werksituaties. Het zich betrokken voelen bij de dienst of het bedrijf heeft een duidelijk positieve invloed op de werkverhou dingen en de werkresultaten. Wetenschappelijke onderzoekingen hebben dit in de afgelopen ja ren aangetoond. Met het „zich betrokken voe len bij de dienst of het bedrijf" wordt bedoeld de instelling, dat de taak, het werk en de on derlinge relaties worden gezien tegen een ach tergrond van gezamenlijke doelstellingen en be langen. Dit gevoel van betrokken-zijn is helaas in de praktijk vaak ver te zoeken. De oorzaken lig gen niet slechts bij de medewerkers maar ontbreken van voldoende informatie en commu nicatie liggen daaraan ten grondslag. Een van de belangrijke behoefte-categorieën van de mens is om „gekend te worden", d.w.z. mee te tellen, en de behoefte aan „nieuwe erva ring". Het zal duidelijk zijn dat de dienst of het be drijf en ieder individu daarbinnen gebaat is bij medewerkers die zich hun werksituatie duide lijk bewust zijn, van daaruit kritisch zijn inge steld en een grote mate van betrokkenheid voelen bij de gang van zaken. Als de nadruk wordt gelegd op de noodzaak van goede informatie in het bedrijf, wordt vaak de mening verkondigd, dat de medewerkers geen interesse tonen voor die informatie. Dit is ten dele waar. Laten we wel bedenken dat goede informatie volledig moet zijn. Als het wordt beperkt tot slechts wat algemeenheden en niet doordringt in directe situaties, zal de in- 327

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 3