teresse ervoor op den duur verflauwen. Er zal bereidheid moeten zijn om openheid van zaken te geven, om ruimte te geven aan opmerkingen en ideeën. Het zal niet slechts informatie dienen te zijn van de leiding aan de medewerkers, maar evengoed zou de leiding zich regelmatig moeten laten informeren door de medewerkers over de gang van zaken waarbij zij betrokken zijn. Zie hiervoor verder in dit artikel onder „werkbesprekingen". Wil men betrokkenheid gaan stimuleren, dan vereist dit een houding die gekenmerkt wordt door grote openheid en democratisch besef. Werkbesprekingen Na het voorgaande zal het duidelijk worden dat het regelmatig houden van werkbesprekin gen noodzakelijk is. Via deze besprekingen kunnen de informatie- en communicatie-kana len goed functioneren. Zoals reeds is opgemerkt zal het klimaat van zo'n werkbespreking geken merkt moeten worden door openheid en demo cratische instelling. Is dit afwezig dan kan er moeilijk worden doorgedrongen tot kernproble men. In de praktijk komt het vaak voor dat deze besprekingen hierdoor verzanden. Men gaat een gevoel van zinloosheid ervaren. Het komt maar al te vaak voor dat chefs bepaalde zaken gewoon niet op de afdeling ter sprake brengen. Om wat voor reden dan ook. Het ge volg kan dan zijn dat er langs elkaar heen wordt gewerkt, en dat er doublures worden ge maakt. De vrees, dat men zijn autoriteit zal verliezen als „men alles maar vertelt" zou bv. oorzaak kunnen zijn dat men onvoldoende informeert. Team-vorming Het werken in team-verband speelt in de land meetkunde een vrij belangrijke rol. In de bui tendienst is men er op aangewezen. Meetploe- gen van drie tot vijf mensen verrichten de bui tenwerkzaamheden. Wil dit team goed en func tioneel kunnen werken dan moet naast de vaktechnische inbreng rekening worden gehou den met de verschillende behoefte-categorieën van de mensen. Zie hiervoor wat al is gezegd onder het hoofd „betrokkenheid". Het is van groot belang naar mijn mening, dat ruime aandacht wordt besteed aan het vergroten van kennis en vaardigheden van de meetassisten- ten. Dit geeft een stimulans het werk wat meer „gemotiveerd" te verrichten. Bv. ook de zin en het doel van herhalingsmetingen (bij lengteme ting, hoekmeting etc.) zal uitgelegd kunnen worden. De zin ervan wordt ingezien en daarom roept het geen weerstanden op. Dit geldt ook voor andere zaken. Het gehele team moet dui delijk worden waar men precies mee bezig is. Als men directe opdrachten krijgt zonder ver der iets te weten over het hoe, waarom en de achtergronden, zal dit verlammend werken op het ontplooien van eigen initiatieven. De landmeetkunde is een typisch „doe-vak". Dit brengt ook met zich mee, dat diverse han delingen vele malen herhaald worden. Denk bv. aan waterpassingen, detailmetingen, hoekmetin gen en tachymeter-opnamen. Speciaal bij de meetassistenten kan dit de verveling in de hand werken. Ook met het oog daarop is het gunstig als de meetassistent beschikt over wat meer vaardigheden dan slechts het aflezen van de meetband of het vasthouden van de baak. Gedoeld wordt hier op het aflezen van de theodoliet, het waterpasinstrument of van de tachymeter, het noteren van de waarnemingen en controle daarvan en het maken van eenvou dige terreinschetsjes. Zodoende wordt de mo gelijkheid geschapen dat van werkzaamheden gewisseld kan worden. Dit spreekt in het bij zonder bij tachymeteropnamen. Het aflezen, het noteren van de waarnemingen en het opstel len van de baken zijn werkzaamheden die meetassistenten kunnen doen. Een goede en grondige instructie moet er aan vooraf gaan. Verder wordt nog opgemerkt dat we in de landmeetkunde te maken hebben met een bin nen- en een buitendienst. Het behoeft uiteraard geen betoog dat het contact tussen deze twee van groot belang is. Introductie In het algemeen is er nog steeds een tendens te bespeuren, dat men de waarde van een ge degen introductie van nieuwelingen binnen het bedrijf nog te veel onderschat. Veel problemen en moeilijkheden kunnen worden voorkomen door dit goed aan te pakken. Het is belang rijk dat er tijdens de introductieperiode duide lijk geïnformeerd wordt over het bedrijf als to taliteit. Onderwerpen die in dit verband aan de orde komen zijn: omvang van het bedrijf, welk beleid wordt gevoerd, voorlichting omtrent de regels en gewoonten van het bedrijf, wijze van betaling, promotie-mogelijkheden, rondgang door het bedrijf en indien voorradig het uitrei ken van een introductieboekje. Het op deze manier binnenleiden van een nieuweling kan een basis zijn voor het ont staan van een gevoelsband tussen de nieuwe ling en het bedrijf. 328

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 4