De direct op het werk gerichte introductie le vert over het algemeen weinig problemen op, daar hier zaken aan de orde komen die nogal voor de hand liggend zijn. Bv. kennismaken met collega's, oriëntatie in de diverse afdelin gen waarmee samengewerkt wordt en de in structie en eventuele begeleiding in het werk. De informatie over en de confrontering met het bedrijf als totaliteit komen in veel gevallen helemaal niet tot zijn recht. Blijkbaar wordt dit niet als essentieel ervaren. Evenwel laten de zaken die in de loop van dit artikel aan de orde zijn geweest, toch duidelijk zien dat dit betrokken raken bij de grote lijnen wel van belang moet worden geacht. Dat de nieuweling duidelijkheid moet krijgen over bestaande ver houdingen en verantwoordelijkheden die direct betrekking hebben op zijn werksituatie behoeft verder geen betoog, Veel moeilijkheden worden voorkomen door duidelijkheid. Vormingswerk in bedrijfsverband Om het in het begin van het artikel genoem de bewustmakingsproces op gang te brengen en te stimuleren biedt het vormingswerk in bedrijfsverband mogelijkheden. Vanuit dit vor mingswerk kunnen dan de nodige stimulansen uitgaan naar het bedrijf. Er kan een discussie op gang gebracht worden. Het zich zijn situatie bewust worden, het ver krijgen van kritisch inzicht en daardoor een kritische opstelling en het aangeven van we gen via welke eventuele noodzakelijke veran deringen worden geïntroduceerd en geëffectu eerd, zijn de belangrijkste doelstellingen van dit soort vormingswerk. Het is een verheugende ontwikkeling dat veel bedrijven, ook in de overheidssector, de nood zaak gaan inzien van dit vormingswerk en er ook de nodige ruimte aan trachten te geven. Technische opleidingen Naar mijn mening zou er binnen de technische opleidingen (in het bijzonder de HTS) aan de hiervoor aangehaalde onderwerpen ruimere aandacht moeten worden gegeven. Het is echter niet voldoende als dit bestaat uit het overbrengen van slechts theoretische kennis in het vak mens- en maatschappij. Er zal binnen de opleiding ruimte gegeven moeten worden om democratische omgangsvormen te beoefenen. Het zou geheel in het lesprogram ma geïntegreerd kunnen zijn. Die democratische instelling, die nodig is in de werksituatie straks, kan op deze manier worden geleerd. Als iemand tijdens de opleiding dagelijks wordt geconfronteerd met een autoritaire ge zagsstructuur zal men straks in de praktijk niet van hem kunnen verwachten dat hij plotseling democratisch zal gaan optreden tegenover zijn ondergeschikten. Dit onderwerp is vrij uitge breid aan de orde geweest op de NLF-studie- dag 1970 aan de TH te Delft. (De geodeet in perspectief). Naast deze „mentaliteits-kwestie" is het natuur lijk van belang dat aanstaande leidinggevenden enige kennis en inzicht verkrijgen op het ge bied van modern personeelsbeleid. Slotopmerkingen Het zal duidelijk zijn dat in dit artikel is ge tracht, vele facetten die betrekking hebben op de werksituaties (met name in de landmeet kunde) in directe of indirecte zin, te belichten en wellicht een oplossing te geven voor de problemen die zich voordoen. Het is niet zo, dat de visie die naar voren is gekomen betref fende de besproken onderwerpen, geheel nieuw is. Vele jaren geleden heeft men al weten schappelijke onderzoekingen op dit gebied ge daan en reeds toen zijn conclusies getrokken. Wel nieuw is, dat juist in deze tijd de aange sneden onderwerpen vele tongen in beweging brengen. De drang om deze maatschappij de mocratischer in te richten is er bij velen. Men zal binnen de bedrijven en diensten ook over tuigd moeten raken van de idee, dat als we de zaken goed willen laten verlopen, recht doende aan de menselijke persoonlijkheid, er op een democratische manier leiding moet worden ge geven op- alle niveaus. Is men hiervan niet overtuigd en wil men koste wat het kost, de eventueel bestaande autoritaire gezagsstructuur handhaven, dan zal men rekening moeten hou den met het blijven optreden van negatieve ge volgen die hieraan inherent zijn. Dit heeft een beschouwing willen zijn waarin visies naar voren zijn gekomen. Deze zijn ont staan door het kennisnemen van literatuur over o.a. menselijke verhoudingen en maat- schappijvorm. De hierdoor verkregen inzichten zijn getoetst aan de bevindingen en ervarin gen in de praktijk. Aan de hand daarvan is de inhoud van dit artikel ontstaan. Met nadruk wordt nog opgemerkt dat het waarnemen en conclusies trekken in de praktijk van grote in vloed is geweest op de meningsvorming. Een eventueel uitvloeisel van dit artikel zou kunnen zijn dat u wilt reageren. Misschien kan er discussie ontstaan. De redactie stelt hiervoor graag ruimte beschikbaar. 329

(NGT) Geodesia | 1971 | | pagina 5