Foto-interpretatie in deze zin is daarom, in tegenstelling tot fotogrammetrie, niet een karto- grafische technologie, maar een techniek voor het verzamelen van gegevens voor verschillende wetenschappelijke disciplines. Dit verschil weerspiegelt zich duidelijk in de aard van de opleiding. De fotogrammetrische training is een complete professionele opleiding, terwijl voor foto-interpretatie van de studenten een grondige kennis wordt geëist van de dis cipline waarvoor de foto als hulpmiddel wordt gebruikt. De waarde van het aandeel dat de luchtfoto in ontwikkelingsprogramma's heeft hangt daarom ook af van de rol die in dit opzicht door de betreffende discipline gespeeld kan worden. Van het begin af heeft de ITC-afdeling „Natural Resources Surveys" drie hoofdvakken omvat: bosbouw, bodemkunde en geologie; het onder werp geomorfologie werd later toegevoegd. Een moeilijkheid die men dikwijls tegenkomt bij de vestiging van instellingen voor fotogram metrische kaartering in ontwikkelingslanden is de vorming van specialisten voor posten op ver schillende niveaus in de organisatie. Hun op leiding moet voldoende all-round zijn om de organisatie in staat te stellen te voorzien in de verschillende behoeften, van topografische kaar ten op middel- en kleine schaal tot kaarten op grote schaal voor kadaster en ingenieursdoel einden. Het ITC biedt cursussen die op verschillende niveaus dit gebied van gespecialiseerde oplei ding bestrijken. Door middel van gespecialiseerde cursussen in luchtfotografie, in het vliegen voor kaartering en in het verwerken van de fotografie wordt ook voorzien in de opleiding van specialisten die de verantwoordelijkheid voor de productie van luchtfoto's op zich kunnen nemen. Luchtkaartering heeft niet alleen het maken van topografische kaarten ten doel, maar voorziet ook in de behoefte aan basiskaarten voor de kaartering van natuurlijke hulpbronnen. Kaartering van natuurlijke hulpbronnen Het gebruik van de luchtfoto voor deze wijze van kaarteren is principieel verschillend, aan gezien het hier niet zozeer om de metrische as pecten dan wel om de semantische inhoud van het fotobeeld gaat en daarom de nadruk ligt op de betekenis van de waargenomen verschijnse len en de gevolgtrekkingen waartoe deze leiden. Het fotobeeld bevat een grote schat aan infor matie die vanuit verschillende wetenschappe lijke gezichtspunten kan worden geïnterpreteerd. Bosinventarisatie De luchtfoto stelt de bosbouwkundige in staat snel en efficiënt tot een bosinventarisatie te komen, waarbij zowel de kwalitatieve als de kwantitatieve aspecten van de samenstelling van het bos kunnen worden geanalyseerd. Wan neer er sprake is van tropische bossen is dit vaak de enige betrouwbare methode om ge gevens te verzamelen waarop een plan voor bosexploitatie kan worden gebaseerd. De foto geeft ook de mogelijkheden aan tot openlegging van het gebied door middel van wegaanleg. Daar waar een regelmatige exploi tatie reeds plaats vindt verstrekt de foto ge gevens voor een gezond beheersprogramma, dat onder meer herbebossing, het ontdekken van ziekten en brandschade en andere methoden om een economisch bosbeheer te bevorderen omvat. Bodemkaartering Terwijl de bosbouwkundige zijn informatie rechtstreeks aan het fotobeeld ontleent, lijdt de bodemkundige aan de handicap dat de aard van de bodem als zodanig niet uit de foto afgeleid kan worden. Gewoonlijk is het ook onmogelijk verschijnselen aan te wijzen die een positieve aanduiding zijn van bepaalde bodemsoorten. Het is evenwel zeer goed mogelijk aanwijzingen te vinden voor verschillen in bodemsoorten, waarbij de luchtfoto duidelijk de bestaande bodemgrenzen aantoont. Zulke aanwijzingen zijn bv. het reliëf, de natuurlijke begroeiing, het bodemgebruik, hydrologische factoren, patro nen van bodembestemming, de ligging van wegen en kanalen e.d. 10 Studenten van velerlei nationaliteiten vinden in het 1TC kostbare apparatuur van verschillende makelij waarmee zij leren luchtopnamen te analyseren en ge gevens vast te stellen, die voor de ontwikkelings projecten van belang zijn.

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 10