Wanneer de grenzen die via deze aanwijzingen worden gevonden samenvallen of een sterke correlatie vertonen, wint de veronderstelling dat zij de grens aangeven tussen verschillende bodemeenheden aan geloofwaardigheid. Dit be tekent dat de noodzaak tot een volledig onder zoek van het terrein vervalt en volstaan kan worden met een beperkt aantal boringen om de aard van de verschillende bodemeenheden vast te stellen. De in het ITC ontwikkelde methode van syste matische foto-analyse maakt het met een mini mum aan veldwerk mogelijk uitgebreide ge bieden op hun geschiktheid voor landbouw te onderzoeken, hetgeen in vergelijking tot meer conventionele methoden een aanmerkelijke be sparing betekent. Afgezien daarvan verschaft de luchtfoto waar devolle informatie voor de landbouw en voor bodembescherming en andere maatregelen om een meer economisch landbouwkundig beheer mogelijk te maken. Geologische kaartering Verder is de luchtfoto een zeer belangrijke hulp bij geologische kaartering; de foto heeft dikwijls het voordeel geologische structuren zichtbaar te maken die in het veld niet opgemerkt kunnen worden ten gevolge van de uitgestrektheid van het gebied. In het bijzonder kan de foto aanwijzingen geven die leiden tot opsporing van mineralen; de luchtfoto i-s vaak met succes gebruikt bij het zoeken naar olie en erts. Andere belangrijke toepassingen van de lucht foto zijn hydrologische foto-interpretatie voor ingenieursdoeleinden, b.v. het vaststellen van de meest geschikte plaats voor een weg of dam. Geomorfologie Geomorfologie, de studie van landvormen, is voor de luchtkaartering een basisvak. Dit is ge makkelijk te begrijpen wanneer men voor ogen houdt dat het reliëf een van de meest opvallende verschijnselen is die men bij stereoscopische (driedimensionale) waarneming van fotogra fische beelden van de aarde kan zien. Geomor- fologische foto-interpretatie is daarom directer dan de meeste andere soorten foto-interpretatie. Hiermede wordt de belangstelling voor de geo morfologie verklaard van diegenen die zich bezig houden met de studie van luchtfoto's voor geologische, bodemkundige, hydrologische en andere doeleinden. De fotogrammeter die een contourkaart maakt op basis van luchtfoto's trekt ook voordeel uit een juiste evaluatie van landvormen. Geografische foto-interpretatie Luchtfoto's zijn een uniek middel om het na tuurlijk milieu te zien in relatie tot het totale milieu. De verhoudingen die bestaan tussen de mens en zijn omgeving zijn altijd een onder werp geweest van groot geografisch belang, en het is duidelijk dat geografen aan de luchtfoto zeer waardevolle informatie kunnen ontlenen. Terwijl het natuurlijk landschap geheel het on derwerp is van de fysische geografie, ontmoeten in het cultuurlandschap fysische en sociale geo grafen elkaar. De geografische cursussen aan het ITC zijn logischerwijze gericht op land schapsanalyse; het is het landschap in al zijn aspecten dat op de luchtfoto zichtbaar is. Sociale wetenschappen Naast het gebruik van de luchtfoto voor topo grafische kaarten en voor kaartering van na tuurlijke hulpbronnen is er een snel groeiende behoefte aan het gebruik van luchtfoto's voor sociaal-economische studies en voor stads- en regionale planning. Deze onderwerpen worden behandeld in de afdeling Sociale Wetenschap pen. Het verzamelen van statistische gegevens in ont wikkelingslanden vereist gewoonlijk veel tijd rovend werk, terwijl het nodige minimum aan mankracht en fondsen dikwijls ontbreekt. Hier kan de luchtfoto uitkomst brengen, daar deze het mogelijk maakt een steekproefgebied vast te stellen waardoor door een combinatie van statistische en foto-interpretatie technieken be trouwbare informatie verkregen kan worden. Het gebruik van de luchtfoto voor stedelijke studies is van bijzonder belang. De concentratie van de wereldbevolking in stedelijke gebieden heeft in de derde wereld een explosief karakter; men heeft berekend dat in de komende 10 jaar de stadsbevolking in de ontwikkelingslanden zal verdubbelen. Er is daarom in deze landen drin gend behoefte aan snelle en doeltreffende me thoden om betrouwbare informatie te verzame len en te analyseren voor stedelijke planning en administratie. Integrated surveys De verzameling van gegevens die niet direct toepasbaar zijn voor de ontwikkeling van een gebied is van weinig direct nut voor de ont wikkelingslanden. Deze hebben dringend be hoefte aan onderzoek dat voorziet in de be ll

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 11