hoefte aan de verzameling en analyse van ge gevens waarop het te voeren beleid bij de voor bereiding van ontwikkelingsprojecten en -pro- gramma's kan worden gebaseerd. Dit beleid heeft betrekking op problemen, die als regel niet door één vakdiscipline bestreken kunnen worden; het bedoelde onderzoek is daarom per definitie interdisciplinair teamwerk. Deze vorm doelt op een vorm van wetenschappelijke samenwerking, welke zich niet beperkt tot een multidisciplinaire uitwisseling van informatie, maar is geïntegreerd op een wijze, die leidt tot identificatie met een gemeenschappelijke doel stelling, welke in staat is ook niet-verwante dis ciplines onder één operationele noemer te brengen. Op instigatie van UNESCO is een werkgroep binnen het ITC intensief met dit onderwerp bezig, onder meer door het organiseren van seminars en symposia. Deze werkzaamheden zullen in de nabije toekomst een formeel karak ter krijgen in een overeenkomst tussen UNESCO en de Nederlandse Regering waarbij het ITC de taak zal krijgen op dit gebied te voorzien in opleiding en onderzoek. Met dit doel is het ITC-UNESCO Centre for Integrated Surveys opgericht, terwijl de mogelijkheid open blijft voor FAO en voor naties die lid van beide organisaties zijn om ook toe te treden. 12 Kartografie Een nieuwe loot aan de ITC-stam is de afde ling Kartografie. Deze afdeling, die een geheel nieuwe ITC-cursus, namelijk die voor „Carto graphic Engineer", in februari 1972 zal starten zal de studenten onderwijzen in de technieken nodig om de basiskaartering, gemaakt door mid del van de reeds genoemde fotogrammetrische apparatuur, om te zetten in voor de gebruiker leesbare en bruikbare kaarten. Hierbij wordt dus vooral de aandacht gevestigd op teken- en graveertechnieken, aesthetica, toponymie, thematische kartografie en kaart- reproductie. Regionale opleidingscentra Het ITC is altijd van mening geweest dat de basis-opleiding in het gebruik van luchtfoto's zo spoedig mogelijk in de ontwikkelingslanden zelf gegeven moet worden. Tot dat doel zijn in de vorm van bilaterale ontwikkelingsprojecten dochterinstituten gevestigd in India (Dehra Dun) en Colombia (Bogota). Gedurende een periode van 5 tot 6 jaar zijn deze instituten, het Indian Photo-Interpretation Institute en het Centra Interamericano de Foto-Interpretación, bezet met een Nederlandse staf; na die periode worden zij vervangen door inmiddels opgeleide staf uit de betreffende landen. Het 1PI zowel als het CIAF zijn bedoeld als regionale op leidingscentra respectievelijk voor Zuid-Azië en Latijns Amerika, en het ligt in de bedoeling elders in de wereld soortgelijke instituten te vestigen. In dit verband zal het ITC meer en meer de rol spelen van een centrum voor de meer gespecialiseerde opleiding en het weten schappelijk onderzoek. Dit weerspiegelt zich in een nauwere samenwerking met de Neder landse universiteiten, die reeds heeft geleid tot een overeenkomst voor cursussen in „mining exploration" met de Technische Hogeschool te Delft en tot voortgezette geologische cursussen met de Leidse Universiteit. Adviserende functies; taak van het onderzoek In aansluiting op de onderwijsfunctie heeft het ITC ook altijd kaarteringsdiensten in ontwikke lingslanden met advies bijgestaan. Een goed voorbeeld hiervan is het jaarlijkse bezoek aan het National Cartographic Centre te Teheran door een staflid die destijds de stafleden van het N.C.C. heeft helpen opleiden. Een dergelijke „follow-up" is de beste waarborg dat de op het ITC verworven kennis op de meest effectieve wijze wordt gebruikt, hetgeen Moses Bangura uit Sierra Leone, student in de foto- grammetrie en kartografie.

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 12