in het kader der ontwikkelingssamenwerking van bijzonder belang is. Ontwikkelingshulp is ook regelmatig verleend langs andere wegen, hetzij door het geven van technisch advies voor topografische en thema tische kaarteringen, hetzij door deskundigen be schikbaar te stellen voor de uitvoering van „pilot projects". Dit overzicht toont aan hoe het ITC zich heeft ontwikkeld tot een internationaal instituut waar de technische opleiding is uitgebreid tot weten schappelijke vorming. Deze is gebaseerd op het academische patroon van onderwijs en onder zoek, een ontwikkeling die gunstig voor de ont wikkelingslanden mag worden genoemd, omdat zij recht hebben op goed voortgezet onderwijs Inleiding Rotterdam, de stad die met zijn haven en industriegebied terecht vaak het onderwerp is van discussies over milieubeleid, geeft in veel opzichten stof tot beschouwingen. Het zou zeker aanbeveling verdienen om meer aandacht te besteden aan onderwerpen die niet beperkt blijven tot de specifieke technieken van de land meetkunde, maar in dit artikel beperken wij ons toch maar tot een specifieke en voor een haven karakteristieke meting, die onlangs door de afdeling Landmeten van de Dienst van Ge meentewerken van de stad Rotterdam is uitge voerd. Er werd mij gevraagd iets over deze meting te schrijven, waarbij de positie van een supertanker (de „Evgenia Chandris") door voorwaartse insnijding met tussenpozen van één minuut in plaats bepaald werd tijdens het laatste gedeelte van de vaarroute tot het mo ment van afmeren aan een steiger van de B.P. in de 6e Petroleumhaven van het Europoort- gebied. Het was een aantrekkelijke meetop- en betrouwbare informatie over nieuwe tech nologische mogelijkheden. Belangrijke aspecten van het fotogrammetrisch onderzoek zijn de ontwikkelingen op het gebied van systems en gineering en van de computer-technologie; het onderzoek op het gebied van foto-interpretatie heeft een belangrijke uitbreiding gevonden op het terrein van de remote sensing, waar ther mografie en het gebruik van radar zijn gevoegd bij dat van false colour en infrarood fotografie. De opleiding aan het ITC is voortdurend gericht op de kennisoverdracht van kaarteringsmethoden en technieken afgestemd op de behoeften der ontwikkelingslanden. Als zodanig vervult het instituut een belangrijke rol in de ontwikkelings samenwerking. W. G. L. de Haas dracht, waarvan de uitvoering met een ver heugend resultaat werd bekroond. Doel van de meting Sinds enige jaren is Europoort toegankelijk voor de zogenaamde „supertankers", een verzamel naam voor schepen van zo'n 200.000 ton of meer. Het zal duidelijk zijn dat het vanwege de grote massa van deze tankers een waar kunststuk is om ze een haven binnen te manoeu vreren en vooral om deze gevaarten veilig af te meren aan een steiger. Als men zich realiseert hoe groot de ont wikkelde energie wel is (de hierop van toe passing zijnde formule uit de kinetica luidt: y2 mv-), laat het zich denken dat er al bij een geringe snelheid v van de tanker een enorme energie aanwezig is, die in staat is om een steiger zo niet volkomen te vernielen dan toch ernstig te beschadigen. Bij de botsing treedt er een plotselinge piekspanning op binnen de Onderzoek naar de veiligheid van een haven bij het afmeren van tankers door H. Stegeman, technisch ambtenaar B bij afdeling Landmeten van Gemeentewerken Rotterdam. 13

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 13