een nieuwe aanplant worden verlangd. Is het SBB akkoord, dan geeft deze dienst een „Na tuurbeschermingsbeschikking" af. Wanneer bij de uitvoering van het werk een openbaar lichaam is betrokken, waarvan een vergunning nodig is (bijv. voor het leggen van een dam met duiker in een openbare waterloop of het maken van een nieuwe uitrit op een weg) dan dienen betrokken partijen zelf deze ver gunningen aan te vragen. Ook moet gelet worden op aanlegvergunningen, vereist op grond van de wet op de Ruimtelijke Ordening en op de naleving van de Monumen tenwet. Verder is het nodig na te gaan of er erfdienst baarheden bestaan en of daarin door de nieuwe indeling wijziging gebracht moet worden. Rech ten op grond van de Belemmeringenwet Privaat recht moeten worden opgespoord om te berei ken dat in de toedelingsakte de juiste kavels belast worden met dit recht. Het is noodzakelijk partijen hierover in te lichten, voordat de over eenkomst wordt getekend. Het zal duidelijk zijn dat de totstandkoming van een „eenvoudige kavelruil" niet altijd een voudig is! Nadat nog de persoonsgegevens uit de kadas trale legger op de gemeentesecretarieën zijn ge controleerd en zonodig aangevuld stelt de Ruil- verkavelingsdienst de overeenkomst op. Hier voor heeft de leiding van deze dienst een model ontworpen dat uiteraard op veel punten over eenkomst vertoont met de tekst van een r.v.o. zoals die bij de Cultuurmaatschappijen sinds jaren in gebruik is. De B.O. stuurt de overeen komst en de kaart „nieuwe toestand" en, voor zover partijen werk willen uitvoeren, ook de kaart aanpassingswerken en de begroting, in afschrift toe aan de deelnemers en eventuele hypotheekhouders. Tegelijk worden partijen uitgenodigd om op afgesproken tijd en plaats de overeenkomst te ondertekenen. Door tussen het tijdstip van toezending van de stukken en dat van de ondertekening enkele weken speling te nemen, krijgen partijen ge legenheid de inhoud te controleren en zonodig tijdig op onjuistheden te wijzen. Na ondertekening van de overeenkomst en bij behorende kaart „nieuwe toestand" kan deze ter goedkeuring naar de Minister van Land bouw en Visserij. Pas als diens fiat is verkre gen staat de overeenkomst vast en treden de bepalingen van de derde titel van de wet, voor zover in de overeenkomst van toepassing ver klaard, in werking. Dit houdt in dat: 1. hypotheken en beslagen van oude percelen op nieuwe kavels overgaan en de hypotheek bewaarder daarvan aantekening maakt in de openbare registers (art. 28 en 96); 2. in de toedelingsakte kavelnummers gebruikt mogen worden om de nieuwe percelen aan te duiden terwijl een kavel kaart bij de akte wordt gevoegd (art. 95); 3. de kosten van CCC en Kadaster ten laste komen van het Rijk (art. 115); 4. alle stukken vrij zijn van zegel en evenredig registratierecht en dat ook de medewerking van de hypotheekbewaarder kosteloos is (art. 128). Voor partijen zijn dit uiterst belangrijke bepalin gen. Veel voorgenomen ruilingen blijven achterwege omdat o.a. de kosten van het royeren en het opnieuw vestigen van hypotheek afschrikken. De CD zendt aan partijen die kavelwerk zullen uitvoeren een zgn. Rijksbijdragetoezegging. De bijdrage beloopt 50% van de begroting, tot een maximum van 500,per ha. Dat wil dus zeggen dat wanneer partijen zoveel werken uit voeren dat de begroting boven 1.000,per ha ligt, zij toch niet meer dan 500,per ha ontvangen. Er is ook geen financiering mogelijk van het resterend deel der kosten. De uitvoering dient door partijen zelf, of door een aannemer in hun opdracht, te gebeuren en door partijen te wor den betaald. Na gereedkomen van het werk melden partijen dit aan de CD. Deze Dienst controleert of overeenkomstig de begroting is gewerkt, waarna uitbetaling volgt van ieders aandeel in de bijdrage, zoals dit in de overeen komst is vastgelegd. De kadastrale Ruilverkavelingsdienst heeft de nieuwe grenzen uitgezet om te bereiken dat de in de overeenkomst genoemde oppervlakte van de nieuwe kavels zo goed mogelijk wordt be naderd. Wanneer slechts gehele percelen zijn geruild, kan meting achterwege blijven. Ook zorgt de Ruilverkavelingsdienst voor de aanbieding van de goedgekeurde overeenkomst ter registratie en ter overschrijving in de openbare registers. Tenslotte volgt de kadastrale toepassing. Veelal kan worden volstaan met het vastleggen van de nieuwe situatie in de omringende onver anderde percelen. Slechts bij grotere objecten zou het maken van een nieuw kadastraal plan 6

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 6