Officiële opening! van het nieuwe ITC-gebouw te Enschede Op vrijdag 17 december 1971 werd te Enschede het nieuwe gebouw van het Internationaal In stituut voor Luchtkaartering en Aardkunde (ITC) officieel geopend, 's Morgens om elf uur ontvingen de voorzitter van het Curatorium ir. Tuijn en de rector prof. van der Weele Z.K.H. Prins Claus, de commissaris van de Koningin en de burgemeester van Enschede. Al eerder was de Prins op station Enschede begroet door de commissaris van de Koningin en de burge meester. Reeds aanwezig waren minister de Brauw, prof. Schermerhorn, die vroeger bij de oprichting van het instituut zo'n belangrijke rol heeft gespeeld, prof. Tinbergen en dr. Piekaar. Dat de belangstelling zeer groot was behoeft eigenlijk geen betoog; behalve de reeds ge noemde hoge gasten, curatoren en docenten, woonden zeer veel genodigden de opening bij. Ir. Tuijn verwelkomde het gehoor en gaf ver volgens het woord aan de minister voor weten schapsbeleid en wetenschappelijk onderwijs. Na de rede van de minister begon om 12 uur de openingsceremonie; Z.K.H. Prins Claus, aan gekondigd door ir. Tuijn, hield zijn openings rede, waarmee het ITC officieel geopend werd. Met het einde van de openingsrede was tevens deze plechtigheid afgelopen. Voordat de Prins vertrok onderhield hij zich echter nog geruime tijd met studenten van verschillende studie richtingen. Bij zijn vertrek werd de Prins uit geleide gedaan door ir. Tuijn en prof. van der Weele. 8 Twintigjarig bestaan In verband met het twintigjarig bestaan van het instituut was het programma echter nog niet afgelopen. De twintig jaren werden herdacht met een rectorale rede en een Schermerhorn- lecture met als titel „Internationaal onderwijs als instrument voor ontwikkelingssamenwer king", uitgesproken door prof. Tinbergen. De dag werd besloten met een receptie, waarvan velen gebruik maakten om hun gelukwensen aan te bieden. Oriëntatiedag Voorafgaand aan de officiële opening werd op 13 december voor de pers een oriëntatiedag ge houden, waarbij o.m. de verhuizing van het ITC van Delft naar Enschede en met name het belang van deze „overplaatsing" voor Twente uitgebreid zijn behandeld. De rector, prof. van der Weele begon met een inleiding, waarin achtereenvolgens de volgende punten werden toegelicht: de status van het instituut, verbanden met internationale organisaties, dochterinstituten, studenten, wetenschappelijke activiteiten, Niwars (Nederlandse Interdeparte mentale Werkgemeenschap voor Applicatie- onderzoek van Remote Sensing). Tenslotte gaf de rector een toekomstvisie, waarbij hij o.m. zei: het gebouw is gepland voor ca. 380 studen ten en 140 docenten. (De laatste jaren volgen gemiddeld 220 studenten het onderwijs). Dit biedt ruimte voor uitbreiding van de bestaande cursussen. Tengevolge van de ontwikkelingen elders zal de behoefte aan de bestaande stan daardcursussen waarschijnlijk afnemen. Voor het hogere niveau en diepergaande specialisatie is, in verband met efficiency, centralisatie ge wenst. Het ITC meent in de toekomst die rol te kunnen vervullen en daarnaast zijn activi teiten als wetenschappelijk adviesorgaan t.b.v. ontwikkelingsprojecten te kunnen uitbreiden. Ook in het Nederlandse universitair bestel kan van de mogelijkheden van specialisatie nog meer gebruik gemaakt worden. Dit zal worden ver gemakkelijkt als het ITC de status van Inter Universitair Instituut heeft bereikt. Na de inleiding volgde een rondleiding door de studiezalen, bezichtiging van het instrumenta rium voor fotogrammetrie en voor foto-inter pretatie, projectie van dia's en uitleg bij de tijdelijk ingerichte kartografische expositie. Een door drs. W. G. L. de Haas geschreven bijdrage, die op de oriëntatiedag werd uitge reikt, is dermate interessant dat wij die hierna geheel overnemen. De heer de Haas is voor zitter van de hoofdafdeling Sociale Weten schappen en Integrated Surveys van het ITC. A.D.B.

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 8