Het internationaal instituut voor luclitkaartering en aardkunde (ITC) De luchtfoto als ontwikkelingsinstrument Het belang van de luchtfoto ten behoeve van ontwikkelingsprogramma's is gemakkelijk te on derkennen. Wil men een gebied economisch ontwikkelen en de welvaart vergroten, dan zal men eerst betrouwbare gegevens dienen te ver krijgen over de topografische situatie, de be schikbaarheid van natuurlijke hulpbronnen en de vraag in welke mate de natuurlijke omgeving door menselijke activiteit is gewijzigd. Ofschoon het natuurlijk mogelijk is deze infor matie in te winnen zonder gebruik te maken van luchtfoto's, heeft de ervaring geleerd dat in vele gevallen weinig bereikt is als gevolg van de uitgestrektheid en moeilijke toegankelijkheid van vele gebieden, en ook door het gebrek aan vakkundig personeel. De tijdfactor speelt even eens een belangrijke rol in het ontwikkelings proces: de gegevens zijn nu nodig, niet over vijf of tien jaar. Door vermoeiend en tijdrovend veldwerk over bodig te maken en door de vereiste gegevens tegen veel lagere kosten aan tijd en mankracht ter beschikking te stellen, heeft de luchtfoto bewezen deze problemen op te kunnen lossen. Om deze reden werd in 1949 in kringen van de Verenigde Naties te New York het idee ge opperd een internationaal training-centrum voor luchtkaartering op te richten ten behoeve van de ontwikkelingslanden. Prof. dr. W. Schermerhorn te Delft, een voor aanstaand expert op dit vakgebied, zag in dit centrum onmiddellijk de mogelijkheid tot een Nederlandse bijdrage aan het ontwikkelings programma van de Verenigde Naties en gaf zijn volle medewerking aan de verwezenlijking van het denkbeeld. Het voorstel had op geen beter moment kunnen komen om weerklank in Ne derland te vinden. De veranderde verhoudingen in de wereld in het algemeen en met Indonesië in het bijzonder had de vraag naar voren ge bracht hoe de Nederlandse schat aan over zeese kennis en ervaring, opgedaan in werk zaamheden op het gebied van onderneming, bestuur en wetenschappelijk onderzoek, het best kon worden gebruikt. Een interdepartementale commissie was zojuist tot overeenstemming gekomen over de basis voor een Nederlands hulpprogramma en de Minister van Onderwijs had aanwijzingen ge formuleerd voor het instellen van een Staats commissie die tot taak had op korte termijn de middelen te bestuderen waarmee het hoger onderwijs aan de nieuwe wereldsituatie kon worden aangepast. Een internationaal centrum, gebaseerd op Ne derlandse wetenschappelijke ervaring en be doeld om te voorzien in een training-programma dat op de ontwikkelingslanden was gericht, was het ideale antwoord op deze vraag. Het duurde daarom niet lang voor het „International Trai ning Centre for Aerial Survey" (algemeen ITC genoemd) opgericht werd met machtiging van de Ministers van Onderwijs en Landbouw; de Stichtingsakte werd op 11 juli 1950 door de voorzitters van de besturen der Delftse en Wage- ningse hogeschool gepasseerd. Deze samenwerking, die zich spoedig uitstrekte tot het Geologisch Instituut van de Leidse Uni versiteit, gaf duidelijk het veelvoudig karakter aan van de werkzaamheden die door het nieuwe centrum vanaf het begin ontwikkeld werden. Fotograinnietrische kaartering De voornaamste bijdrage tot de opleiding aan het ITC wordt geleverd door de Afdeling Foto- grammetrie, die zich speciaal toelegt op het om zetten van luchtfoto's in topografische kaarten door middel van zeer verfijnde instrumenten. Het nut van luchtfoto's voor genoemd doel is duidelijk: de verticaal genomen luchtfoto is op zichzelf al een soort kaart. Zulke „kaarten" zijn, speciaal op het gebied van militaire verkennin gen, al van belang geweest sinds de eerste foto's vanuit een ballon genomen werden. Tussen dit soort verkenning via luchtfoto en een betrouwbare en nauwkeurige kaarterings- techniek die met de meer conventionele metho den kan wedijveren, ligt een lange weg. Wat de kaart, vervaardigd langs fotogrammetrische methoden, zo waardevol heeft gemaakt voor de ontwikkelingslanden is echter niet zo zeer de grote nauwkeurigheid van de kaarten als wel de snelheid waarmee ze geproduceerd kunnen worden; zonder luchtfoto's zou het maken van vele topografische kaarten eenvoudig niet mo gelijk zijn in verband met de zeer hoge kosten aan tijd en geld. 9

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 9