oever maar sinds het begin van deze eeuw heeft het gedeelte op de linker Maasoever zich steeds verder uitgebreid. Na de oorlog door de uitbreidingen in Zuidwijk, Pendrecht, Hoogvliet aan de ene kant en Ysselmonde en Lombardye aan de andere kant in versneld tempo. Ook de havens ontwikkelden zich voor al op de linker Maasoever. In 1963 is de van Brienenoordbrug geopend en in 1967 de Beneluxtunnel. Dat waren schakels in een groot plan, dat nu langzaam zijn vol tooiing nadert: de ruit om Rotterdam. Een rechthoekig net van grote verkeerswegen rond om de stad, waardoor vooral de Maastunnel, die in 1942 klaar was gekomen, ontlast moest worden. Het van buiten komende snelverkeer wordt door de ruit zo lang mogelijk buiten de be bouwde kom gehouden. Het plaatselijke ver keer vindt via deze ruit de snelste weg naar buiten. Grote verkeerspleinen in de ruit zoals het Kleinpolderplein geven goede aansluitingen naar alle kanten. Volledigheidshalve moet dan nog worden ver meld, dat door de Metrotunnel en de aanslui tende Metro-lijn per dag 100.000 passagiers onder de Nieuwe Maas door worden vervoerd. Opgemerkt dient nog te worden, dat de Maas tunnel voor de oorlog was ontworpen in de veronderstelling, dat hiermede voor jaren alle verkeersproblemen zouden zijn opgelost. Men had niet gerekend op de stormachtige ontwik keling van de verkeersstromen, zoals dat na de oorlog het geval was. Er is allerlei kritiek op de plannen voor de Willemstunnel naar voren gekomen. Voorname lijk wel dit, dat de plannen van 1946 niet meer passen in 1971 omdat er toen sprake was van één oeververbinding terwijl er nu meerde re zijn. Bovendien zegt men dat, wanneer dit plan wordt uitgevoerd, een stroom van auto's de binnenstad wordt ingestuurd waar de nodi ge opname capaciteit ontbreekt en dat voor zover er sprake is van doorgaand verkeer het omleidingsprincipe van de ruit geweld wordt aangedaan. Tenslotte betoogt men is er in Rotterdam ge kozen voor massavervoer per Metro en dit zal ook in de toekomst worden uitgebreid. In de ze ontwikkeling past deze tunnel met dit plein niet. Het voorstel voor de Willemstunnel met het verkeersplein is in juni in de gemeenteraad 43

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 11