Deze problemen kunnen ook tegelijkertijd door de computer worden opgelost, wanneer de punten van uitgang voor het ontwerp tenmin ste definitief zijn vastgesteld en kunnen worden ingevoerd. In ons geval was dat toen nog niet mogelijk. Er was wel een ontwerptekening maar op verschillende punten wilde men hier van weer afwijken. Zoals reeds eerder opgemerkt zijn er verschil lende banen, die over andere banen heen zijn geprojecteerd en dus als viaduct moeten wor den uitgevoerd. Duidelijk is dat dit niet zonder steunpunten kan en de plaats en de afstanden van deze pijlers, die aan allerlei voorwaarden dienen te voldoen worden op verzoek van de constructeur, vaak na veel rekenwerk in co- ordinaten bepaald en op het matenplan vastge legd. Tussen de grove lijnen van het schetsplan en de exacte wensen van de constructeur ligt de speelruimte van de rekenaar, die allerlei puz zels krijgt op te lossen. Voor al deze berekeningen kon worden voort gebouwd op de gegevens, die de computer had berekend betreffende assen en zijkanten van banen. Wanneer zoals indertijd bij het Metroviaduct de bouw van pijlers in een hoog tempo wordt uit gevoerd en men bij de bouw gebruik maakt van geprefabriceerde onderdelen zal er veel meet- en rekenwerk moeten worden verricht. Om te beginnen zal de as en het middelpunt van de pijler in de bouwput voor het heiwerk moeten worden aangegeven. Daarna volgt de controle van de bekisting en de bewapening voordat de kolom gestort wordt. Dan moet er boven op de kolom geme ten worden voor het stellen van de kolomplaat- bekisting. Daartoe wordt opnieuw een veel hoek gemeten nu over de koppen van de ko lommen. Begin en eindpunt van deze veelhoek laat men zorgvuldig samenvallen met de oude veelhoek, die gediend heeft om de voet uit te zetten. Als de kolomplaten zijn gestort, zijn de veel- hoekspunten opnieuw verdwenen en wordt voor de derde maal een veelhoek gemeten nu bo ven over de kolomplaten. Met behulp van deze grondslag kunnen assen en andere gewenste punten worden uitgezet. Het vervangen van de verdwenen grondslag door nieuwe grondslag zal zeker wel hier en daar de vraag oproepen of we daarmee niet zondigen tegen alle landmeetkundige inzichten en gewoonten. We waren ons hiervan wel be wust maar het kon niet anders en we heb ben het heel zorgvuldig gedaan met geleide- centrering en de uitkomsten waren volgens ons acceptabel. Bij het Metro-viaduct werd de ruimte tussen twee kolomplaten overbrugd door voorgespan nen betonnen balken van 33 m lengte. Zij zijn in een speciaal daarvoor gebouwde fabriek ver vaardigd. Elke balk woog 65 ton en werd met een speciale kraan „ingehangen". Er zijn 366 balken gefabriceerd. De balken werden ook zorgvuldig gemeten, niet alleen de lengte, maar ook door waterpassing de kromming (opbui- ging). Over de wijze van uitvoering van de viaducten in het verkeersplein was nog geen definitieve beslissing bekend, verondersteld mag worden, dat er soortgelijke problemen als bij het Me tro-viaduct zullen moeten worden opgelost. Wanneer de assen en kanten in maten zijn vast gelegd gaan ook de hoogtepeilen een rol spelen. De lengte van een scheve balk moet worden omgerekend naar een horizontaal vlak omdat onze uitzetgcgevens ook in een horizontaal vlak zijn berekend. Dit geldt ook voor allerlei maten van de kolomplaten. Wanneer de gehele maatvoering op een landmeetkundige manier moet worden verzorgd is er nauwe samenwer king met andere technici vereist en is er veel extra werk te doen. Er is nog een punt niet vermeld. Vlak langs de verbinding Groenendaal - Blaak aan de Noordkant is een gedeelte van de ontworpen Metro-lijn Centrum-Oost aangeduid. Het is een ondergronds gedeelte dat volgens de plannen gelijktijdig met het plein in uitvoering zou moeten komen. Die gecombineerde uitvoering wordt in de voorstellen bepleit op economische en techni sche gronden. Het zou natuurlijk erg onlogisch zijn eerst een duur plein te maken en dit daarna weer te gaan ondergraven voor de aanleg van een Metro-tunnel. Een soortgelijke situatie deed zich al eerder voor bij de aanleg van het Churchillplein. In deze korte inleiding heb ik getracht de voornaamste bijzonderheden over het verkeers plein van de Willemstunnel samen te vatten. Uit de discussie, die hierna nog zal volgen, kan blijken öf ik in ieder geval uw belangstel ling hiervoor heb gewekt. Tenslotte zou ik nog de wens uit willen spre ken, dat critici en deskundigen het op den duur eens worden over deze plannen en dit plein zij het dan misschien in gewijzigde vorm met de Willemstunnel tot uitvoering komt. 45

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 13