menwerkingsverbanden opgericht, welke ieder voor zich een bevolkingsgebied van circa ander half miljoen inwoners omvatten. De voordelen van deze landelijke opzet van de gemeentelijke automatisering zijn duidelijk: door samenwerking worden èn kosten èn tijd bespaard; er kan worden beschikt over snellere en meer geavanceerde verwerkingsapparatuur; landelijk, regionaal en plaatselijk komen nieu we en betere gegevens beschikbaar tegen rela tief lagere kosten. Het in deze conceptie uitgewerkte "Basisplan" voor de gemeentelijke automatisering voorziet in een zestal systemen, omvattende de bestuurs- objecten en de bestuursmiddelen. Deze systemen worden gekoppeld door het "stuursysteem", het welk zijn informatie verzamelt uit de individu ele systemen ten behoeve van onder andere lange termijn analyse en planning van gemeen telijke activiteiten. Tenslotte voorziet het basis plan in toepassingen welke hoegenaamd geen betrekking hebben op de gemeente als geheel; deze zijn samengebracht onder de begrippen "niet-geïntegreerde toepassingen" en "niet-ge- meentelijke toepassingen". Eén van de systemen van dit plan, het Vast goedsysteem voorziet in de ruimtelijke beschrij ving van alle vaste objecten en kabels en lei dingen binnen het gemeentelijk grondgebied. Het vastgoedsysteem is voorlopig opgesplitst in drie subsystemen, te weten: Gebouwen (identificatie, aard, eigendom, huurwaarde en verhouding, bouwwijze en periode, open bare aansluitingen, indeling,enz.) Grond en Water (eigendomsrechten, zakelijke rechten, waar de, bestemming, enz.) Topografie en Leidingen ruimtelijke beschrijving van alle vaste ob jecten binnen het gemeentelijk territorium (hoofdzakelijk m.b.v. kaarten) De deelsystemen gebouwen en grond (inclusief de gemeentelijke onroerendgoedbelasting) wor den momenteel ontwikkeld door het rekencen trum Amsterdam. Het deelsysteem Topografie en Leidingen wordt momenteel ontwikkeld door de gemeente Rot terdam in samenwerking met een servicebureau (RAET). Gezien de specifieke problematiek rond de re gistratie van Topografie en Leidingen werd door de landelijke begeleidingsgroep Vastgoedsys teem, het college belast met de zorg voor de landelijke toepasbaarheid van het systeem, voor gestaan een adviesgroep in te stellen van des kundigen in deze materie. Op 21 oktober jl. werd de adviesgroep "Topo grafie en Leidingen" geïnstalleerd door de heer J. Slot, burgemeester der gemeente Ede, voor zitter van de landelijke begeleidingsgroep Vast goedsysteem. De adviesgroep heeft tot taak de begeleidings groep te adviseren ten aanzien van het sub systeem Topografie en Leidingen. Uit andere belangengroeperingen zijn voorstellen gedaan en plannen gemaakt om tot een betere registratie van ondergrondse kabels en leidin gen te komen. Het onder coördinatie van de SOAG te ontwik kelen systeem moet aansluiten op eventueel an dere landelijke leidingenbestanden. Het systeem zal dusdanige informatie ter be schikking stellen dat dit een basis kan vormen voor de ruimtelijke ordening van het gemeen telijk grondgebied en onder andere daardoor een registratie van leidingen tot stand kan bren- van de adviesgroep, dat wordt gevoerd door de matie (langs elektronische weg) kan worden ge produceerd. Het is een van de taken van de adviesgroep te adviseren over, dan wel aanwijzingen te geven voor het te ontwikkelen systeem, opdat dit sys teem in het gehele land kan worden toegepast. De adviesgroep bestaat uit de navolgende per sonen: 47 Ir. J. G. M. Arkesteyn, projectleider Vastgoedsysteem Gemeentelijk Rekencentrum, Rotterdam; ir. J. M. R. Arnouts, ingenieur van het heemraadschap "De Wie- ringermeer"; ir. P. J. Bakker, hoofd van de afdeling Landmeten en Kartografie, tevens voorzitter van de adviesgroep Topografie en Leidingen te Amsterdam; ir. W. Beeftink, ingenieur in algemene dienst bij de Waterleidingmaatschappij "Drenthe" te Assen; ir. P. A. Boerstra, hoofdingenieur Landmeetkundige afde ling van de Prov. Waterstaat van Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch; mr. ir. J. L. G. Henssen, hoofdin genieur bij de Dienst van het Kadaster en de Open bare Registers; ir. G. O. W. de Jong, hoofd van de afdeling KA van de PTT; mr. J. J. H. van Loon, hoofd Algemene Juridische Zaken van de Gemeente lijke Waterleiding te Amsterdam; ir. B. H. A. Molle- man, hoofd van de Hoofdafdeling Gezondheidstech niek, Technisch adviesbureau van de V.N.G.; A. M. Schiltkamp, technisch hoofdambtenaar bij de Dienst Gemeentewerken, te Hoogezand-Sappemeer; drs. J. Schmitz, plv. hoofd Hoofdafdeling Algemene Tellin gen CBS; ir. .1. Sterel, hoofd afdeling Distributie, Vereniging Exploitanten van Gasbedrijven; J. F. van Weelden, hoofd Landmeetkundige afdeling Dienst Openbare Werken en Stadsontwikkeling te Dordrecht; ir. C. Zeilemaker, hoofdingenieur Landmeetkundige af deling Dienst Gemeentewerken te Rotterdam; B. G. R. Voulon, projectbegeleider subsysteem Topografie en Leidingen SOAG 's-Gravenhage en W. C. M. van den Thillart, projectbegeleider Vastgoedsysteem SOAG te 's-Gravenhage.

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 15