BERICHTEN VAN EN UIT HET NGL seerd zijn in blijvende exploitatie als het andere uiterste. Het is duidelijk dat het in zee gaan met zo'n maatschappij voor een gemeente zowel vóór- als nadelen kan opleveren. Voordelen in die zin dat een bepaald project in zijn geheel zal worden uitgevoerd, zonder al te zware financiële be lasting, nadelen omdat men aan één maat schappij een monopoliepositie verschaft. Een gemeente zal de voor- en nadelen goed tegen elkaar moeten afwegen, zich bewust moe ten zijn van haar taak het algemeen belang te bevorderen en betrokken moeten blijven bij de organisatie en uitvoering van het project. In Nederland is er al enige ervaring opgedaan bij het plan Hoog-Catharijne en in enige heel kleine gemeenten, waar bij de laatsten echter de ervaringen niet zo gunstig schijnen te zijn geweest. Dit houdt echter geen afkeurend oor deel in tegen de projectontwikkelingsmaat schappijen als zodanig. De gemeentebesturen moeten de ontwikkelingen nauwlettend volgen en weten en wegen aan wie zij een gedeelte van hun taak willen afstaan. Hun verantwoordelijkheid kunnen zij niet dele geren, zij blijven aan de Raad verantwoording schuldig. Gevoegelijk zou ik hier mijn betoog, na een korte slotoratie kunnen beëindigen. Maar ik realiseer mij dat ik spreek voor een groep land meetkundigen, die zouden kunnen denken: en waar ligt nu onze taak in dit gehele vraagstuk van de stadsvernieuwing? Voor u, beoefenaars der landmeetkunde, waar toe ik mijzelf ook reken is slechts een zeer be perkte taak weggelegd. Mogelijk het in kaart brengen van de oude toe stand, het uitzetten van de nieuwe werken en nieuwe terreinen en het maken van de kaart van de nieuwe toestand. Toch reikt naar mijn mening uw bijdrage verder. Landmeters staan nu eenmaal in het veld en komen daardoor veelvuldig met de men sen in aanraking en praten daarmede op een gewoon menselijk niveau. Zij zijn daardoor in staat iets over te brengen van de ideeën die er thans leven over de taak die ons allen wacht bij de stadsvernieuwing en zij kunnen de betrokkenen misschien helpen hun specifieke problemen te doen zien in een groter geheel. Als mijn beschouwingen er iets toe hebben kun nen bijdragen uw blik te verruimen, zodat gij die weer aan anderen kunt doorgeven, dan prijs ik mij gelukkig. GERAADPLEEGDE LITERATUUR: CONGRES ZEELAND-WEST BRABANT Op woensdag 26 april 1972 wordt te Goes in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 20 het jaarlijkse regionale NGL-congres Zeeland-West Brabant gehouden. Aanvang 's morgens 9.15 uur. De volgende onderwerpen zullen worden behan deld: Leidingenregistratie door J. F. van Weelden en: Zeegeodesie en plaatsbepaling op zee door ir. J. C. de Munck en ir. G. J. Husti. Deelneming aan het congres kan geschieden door overschrijving van 3,op giro 1737423 ten name van P.A.M. Giesberz te Middelburg. Er is gelegenheid deel te nemen aan een ge meenschappelijke lunch voor 5,Dit bedrag dient dan tegelijkertijd gegireerd te worden. Tijdens het congres is er een demonstratie van landmeetkundige instrumenten door de firma's: Hagen, Stöpler, de Koningh, Ahrend, Sieuwers en Niessel en Olivetti. De Commissie van voorbereiding, P. A. M. Giesberz, W. de Ruiter, L. Heyboer. Krotopruiming en sanering; uitgave Vuga-boekerij 1957. Krotopruiming en sanering in maatschappelijk perspec tief; Staatsuitgeverij 1967. Stadsvernieuwing; Rijksplanologische Dienst Publicatie '70-2; Staatsuitgeverij. Plannersperspectief in landinrichting en stadsver nieuwing, Intreerede van Prof. Ir. Wiggerts; uitgeverij Waltman te Delft. Knelpunten bij reconstructie en sanering; Staatsuitge verij 1970. Kernreconstructie, discussienota; uitgegeven door de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij. Stadsvernieuwing, de voorbereiding; uitgave van het gemeentebestuur van Amsterdam. Leefbaarheid, inspraak; maandblad van de Dienst der Publieke Werken, Amsterdam (mei 1970). Stadsvernieuwing, gemeenteblad 1971 bijlage N der gemeente Amsterdam. Brief van de Staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Zitting 1971 nr. 11.446. 72

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 16