AANDACHT VOOR BOEKAANKONDIGINGEN PACHTWETHERZIENING Hoe de herziening van de Pachtwet er concreet zal uitzien, kon de minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, bij behandeling van dit onderwerp tijdens zijn toespraak voor de jaarvergadering van de Landbouw Maatschappij IJsselmeerpolders, op 31 januari j.l. in de schouwburg te Emmeloord gehouden, thans nog niet precies zeggen. Na de door het Landbouw schap vorig jaar over de Pachtwet uitgebrachte studie, heeft hij toegezegd met een dergelijke wetsherziening op niet al te lange termijn te komen. Zeker zal bij deze herziening de be vordering van een grotere mobiliteit van de grond een centraal punt uitmaken. Maar ook op het gebied van het continuatierecht leven wij thans in een andere tijd dan die waarin de Pachtwet ontstond en eerder werd gewijzigd. In het belang van een levensvatbare landbouw in de toekomst, van de jongeren derhalve, zal echter door de ondernemers van heden moeten worden geaccepteerd dat niet automatisch de zoon van èlk bedrijf, ongeacht welke bedrijfs groep, de pachter opvolgt en voorts dat pach ters zonder opvolger tot hun 85ste jaar kunnen blijven doorboeren. De bewindsman kon welis waar begrip voor de meningen van de Polder boeren vrijwel allen pachters van de Staat zijnde opbrengen, dat de Pachtwet niet te veel gewijzigd moet worden en hij dacht ook dat zij er in waren geslaagd, de pachtprijs niet te veel te doen verhogen. Maar hij acht het door herziening van de Pachtwet vrijkrijgen van gronden en bedrijven voor jongeren zó belang rijk, dat hij de georganiseerde landbouw opriep, zijn invloed aan te wenden dat in genoemde op zichten van het traditionele patroon wordt af geweken en groter dynamiek aan de pachtwet- geving wordt toegevoegd. De in deze wetgeving verankerde pachtprijsbeheersing kan, ook als sociaal element, onaangetast blijven. Het komt er nu op aan, dat het bedrijfsleven meedenkt en meewerkt aan een goede herziening van de Pachtwet. NIEUWE KARTOGRAFISCHE PRODUKTIES Van een exemplaar in de beroemde Library of Congress is een reproduktie uitgegeven van „ISOLARIO", dat reeds in 1485 in Venetië werd gepubliceerd door Bartolomeo il Sonetti. Het geeft zeilaanwijzingen voor het bevaren van de Middellandse zee op rijm en is overvloedig geïllustreerd met houtsneden van de eilanden in deze zee. De uitgeverij Theatrum Orbis Terra rum, O.Z. Voorburgwal 85 te Amsterdam noemt „Isolario" „in a sense the first printed rutter or pilot guide". Dr. F. R. Goff, verbon den aan genoemde Library, schreef hierbij een goede bibliografische inleiding. Formaat quarto. Gebonden in buckram. Prijs 70, Als begeleiding van de facsimile-uitgave in zes delen van de zeeatlas van de Van Keulens (laatst zeventiende eeuw en eerste helft acht tiende eeuw) heeft prof. ir. C. Koeman te Utrecht een studie geschreven „The Van Keu lens and their sea atlas" (oorspronkelijk: de nieuwe groote lichten- en zeefackel), waarin o.m. werk van Jan van Loon en Claes Jansz. Vooght is opgenomen. Prof. Koeman's publikatie bevat een onderzoek naar de gebieden door de Van Keulens in kaart gebracht. Hij maakt gebruik van de transpa rante „overlays", die de Britse admiraliteit voor uitgevers beschikbaar stelde. Voor hen, die in schreven op de complete zes-delige uitgave is deze studie gratis verkrijgbaar; anderen betalen 25,—. Een aparte vermelding verdient zeker ook Prof. Koeman's werk „Maps and charts of Surinam". Schakels met het verleden, dat waarschijnlijk omstreeks juli a.s. zal verschijnen. Het is een atlas in facsimile met uitvoerige toelichtende tekst omtrent de hoogtepunten in de geschiede nis van de kartografie van Suriname van 1500- 1971. De publikatie wordt mogelijk gemaakt door de steun van ZWO, de KLM en Aero- carto. Maps and charts of Surinam zal een ver zameling bevatten van alle belangrijke kaarten, w.o. vele gekleurde, van het gehele gebied. To taal een 40-tal. Onder supervisie van het Geo grafisch Instituut te Utrecht zijn deze kaarten uitgezocht door een team van experts van het Surinaamse landbouwministerie. Ook de nieuw ste kaarten vinden er een plaats. Formaat 60 x 40 cm. Engelse, Spaanse en Nederlandse tekst. Omstreeks augustus a.s. komt een belangrijke revisie uit van „Willem Jansz Blaeu, a bio graphy and history of his work as a carto- 75

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 19