BERICHTEN meer, is geen bij voorbaat uitgemaakte zaak. Het criterium is dat de aangekochte percelen redelijk bereikbaar moeten zijn over de open bare weg of via een overpad vanaf de boerderij of tuinderij. Een paar voorbeelden ter toelich ting: een tussenliggende weg of sloot vormt geen beletsel. Een autosnelweg of een spoorbaan kan echter de redelijke bereikbaarheid in de weg staan, tenzij er vlakbij een viaduct of een over gang aanwezig is. Een perceel bouwland, bij voorbeeld op 400 meter afstand van het eigen land, dat over de verharde weg bereikbaar is, wordt in elk geval als naburig aangemerkt. Wat het criterium betreft, dat de aankoop van de grond in het belang moet zijn van verbetering van de landbouwstructuur, ligt de beoordeling bij de Inspecteur van de Registratie en Succes sie. Om de zaak te vergemakkelijken, is echter bepaald dat de Inspecteur in het algemeen aan neemt dat er sprake is van verbetering van de landbouwstructuur als de koper een verklaring overlegt van de Hoofdinspecteur-Directeur van de Landinrichting, Belanghebbenden kunnen voor zo'n verklaring zich wenden tot de H.I.D. van de Landinrichting in de provincie, waar het onroerend goed is gelegen. Ts er geen verklaring van de H.I.D., dan zal de Inspecteur de vrijstelling in het algemeen niet toepassen. In dat geval kan de belanghebbende op de normale wijze beroep aantekenen, zoals gebruikelijk voor alle fiscale zaken. Het volgende voorbeeld maakt duidelijk wat deze vrijstelling kan betekenen: Een boer, die 3 ha land bijkoopt tegen een prijs van 7.000,— per ha, bespaart met deze vrij stelling 5% van 21.000,-, of ruim 1.000,-. GEBIEDEN GRONDBANKPROEF AANGEWEZEN De minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, heeft - op advies van de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL) en na overleg met het Landbouwschap - een aantal ruilver- kavelingsgebieden aangewezen, waarin een proef zal worden genomen met een „grondbank" via aankopen door de SBL: Friesland (Oost- en West-Dongeradeel en Sneekeroudvaart); Gro ningen (Nieuw Scheemda, Meeden Scheemda en Woldendorp); Drente (Gieten-Gasselte en Wes- terbork). De bewindsman verklaarde, op verzoek van het landbouwbedrijfsleven, er geen bezwaar tegen te hebben dat ook de Echtenerveenpolder in Friesland, als enig gebied buiten ruilverkave- lingsverband, bij de proef wordt betrokken. De erfpachtscanon (jaarlijkse vergoeding voor het erfpachtsrecht) zal 3,5 procent van de door de SBL betaalde aankoopprijs bedragen en na der tien jaar aangepast kunnen worden op basis van een eventuele wijziging in de grondprijs. Het bestuur van de Stichting Beheer Landbouwgron den zal de regeling nader uitwerken. Deze grondbankproef is - zoals minister Lardi nois reeds in de memorie van toelichting op zijn begroting 1972 meedeelde - een uitvloeisel van de voorstellen van de zogenaamde Commissie Wellen, die tot opdracht had de financierings- problematiek van landbouwgrond te bestuderen. Bij bedrijfsvergroting en bedrijfsovername (ouders/kind; verpachter/pachter) zal de moge lijkheid opengesteld worden de betrokken gron den aan de SBL te verkopen met als contra prestatie een erfpachtsrecht van 26 jaar. Ten einde het op structuurverbetering gerichte ka rakter van deze maatregel te benadrukken zal deze mogelijkheid beperkt moeten worden tot bedrijven, die reeds boven een bepaalde drem pel liggen, dan wel deze door de vergroting gaan overschrijden. Voor weidebedrijven zal deze drempel 30 ha en voor akkerbouwbedrij ven 50 ha moeten zijn. CONGRES TEL AVIV In Israël wordt van 28 mei tot 3 juni 1972 een internationaal congres van landmeters georgani seerd (International Conference of Surveyors). Op dit congres, dat zal worden gehouden in het Sheraton hotel te Tel Aviv, is simultaan ver taling in de Engelse, Franse en Duitse taal be schikbaar. De belangrijkste onderwerpen van gesprek zijn de computer in dienst van de landmeters en de planning van nieuwe steden. Gelijktijdig met het congres zal er in Tel Aviv een technische tentoonstelling over deze onderwerpen worden gehouden. In het programma van het congres zijn enkele technische excursies inbegrepen. Te vens wordt er een bezoek gebracht aan het Technion, Israël Institute of Technology te Haifa. Ook zal er een receptie worden gegeven door de burgemeester van Tel Aviv en door de Minister van Arbeid. Het inschrijfgeld bedraagt 50 voor deelnemers en 25 voor iedere begeleidende persoon. Geïnteresseerden kunnen zich wenden tot reis bureau Lissone-Lindeman, Pletterijkade, Den 100

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 16