Wij produceren niet een bepaald type kaart en werken in de buitendienst dus niet in een daar toe leidend vrij strak te beschrijven systeem, maar werpen ons afwisselend, al naar gelang de vraag, op alle mogelijke en denkbare land meetkundige opgaven. Zo verscheiden als het buitenwerk, is uiteraard ook het in kaart- of tabelvorm gebrachte resul taat, dat in alle formaten, schalen en uitvoe ringen ons kantoor verlaat. De grote differentiatie in aard en omvang der opdrachten, gevoegd bij de fluctuatie naar aan tal en het geheel geplaatst in een vrij concur- rentiesysteem, brengt een aantal specifieke pro blemen met zich mee. Wij willen er enige noemen en voor zover nodig toelichten. 1) De noodzaak zich bij iedere opdracht op nieuw te bezinnen op de mogelijkheden van aanpak en uitvoering, te trachten zich in te le ven in de wensen van de opdrachtgever, hem naar beste weten te adviseren en hem tenslotte een zo goed en goedkoop mogelijk stuk werk te leveren, aangepast aan zijn speciale eisen. Vermeldenswaard hierbij is, dat hoewel in het voorstadium een begroting wordt gemaakt om enig inzicht te verschaffen in de te verwachten kosten, nagenoeg iedere opdracht wordt uitge voerd in regie, d.w.z. dat de werkelijk gemaakte kosten door ons worden gedeclareerd bij de opdrachtgever. Onze opstelling tegenover de maatschappij schept hiertoe kennelijk het no dige vertrouwen. 2) Het instandhouden van een ploegenbezet- ting die, hoewel uiteraard geschakeerd naar kennis en kunde, in landmeetkundig opzicht sterk all-round moet zijn georiënteerd. Eng be grensde specialistenfuncties zijn er niet, men moet op den duur vrijwel alles aanpakken en na enkele jaren van begeleide ontwikkeling, kan men alle technieken beheersen. Deze wijze van scholing in het bedrijf, schept ook voor mensen, beginnend in de onderste rangen doch voorzien van het juiste inzicht en de juiste inzet, moge lijkheden zich ver te ontwikkelen en sterk te klimmen in rang. Hiervan zijn in ons bedrijf voorbeelden aan te wijzen. Voor beginners is er bovendien stimulatie tot studie in de vorm van het beschikbaar stellen van tijd, geld en begeleiding. 3) Het inzetten van het personeel t.o.v. de steeds variërende opdrachtenstroom. Natuurlijk spelen hierbij de individuele kennis en kunde de grootste rol. Tevens wordt echter gelet op natuurlijke aanleg tot, of speciale voorliefde voor een bepaald type werk, bestaande anti pathieën onderling, bepaalde lichamelijke vaar digheden enz. Sociale omstandigheden spelen een rol bij het ver van huis inzetten, evenzeer als het vlak bij een bepaald werk wonen pleit voor tewerkstel ling aldaar. Niet alle werkzaamheden vergen de inzet van driemansploegen, vaak kan het met twee man, soms kan een man het alleen af. Regelmatig worden ploegchefs „uitgeleend", meestal zonder meetassistenten. Bij grotere 130 Kaveluitzetting. Kringnetmeting.

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 18