werknemers door hun contact met deze nieu wigheden „en passant" op de hoogte blijven. Alvorens nu een globaal idee te geven van onze werkzaamheden, willen wij er nog op wijzen, dat hoewel een groot deel van onze opdrachten afkomstig is uit het particuliere bedrijfsleven, ook overheidsdiensten gaarne onze assistentie inroepen, teneinde beter in staat te zijn de „toppen" in het eigen werk op te vangen. 1) Nogal veel werkzaamheden worden ver richt voor stedebouwkundige doeleinden (t.b.v. uitbreidingsplannen of stadssaneringen bijv.). Ze kunnen al naar gelang de omstandigheden omvatten: het opnemen van bestaande topo grafie en grenzen (deze in samenwerking met de landmeetkundige dienst van het Kadaster); het doen van terrein- en profielwaterpassingen; het uitzetten van ontworpen straatassen enz. Voor de binnendienst vloeit hieruit voort de vervaar diging van kaarteringen en matenplans. 2) Dikwijls verlenen wij assistentie aan de ruilverkavelingsdienst van het kadaster. Deze kan zich voordoen in de vorm van kringnet- meting, paspuntbepaling, signalisering, uitzet ten en inmeten van wegen en waterleidingen, kaveluitzetting enz. 3) Een groot deel van onze opdrachten heeft betrekking op meet- en tekenwerk in samen hang met het ontwerpen en uitvoeren van aller lei boven- en ondergrondse leidingen (hoog spanningsleidingen, transportleidingen voor olie, gas e.d., afvalwaterpersleidingen). 4) Bij belangrijke, veelal industriële bouw projecten, voorzien wij in de landmeetkundige begeleiding vanaf de opname van het terrein, het uitzetten van stramienlijnen, bouwassen, funderingen enz. via de controle op de maat voering tijdens de bouw (zowel hor. als vert.) tot en met het uitzetten en controleren van machine-opstellingen, het doen van deformatie metingen enz. 5) Voor vele bedrijven en overheidsinstellin gen wordt door ons het meet- en tekenwerk verricht t.b.v. de vervaardiging en bijhouding van beheerskaarten. Dit zijn in een vijftal hoofdpunten samengevat onze voornaamste en meest gebruikelijke activi teiten. Daarnaast komen geregeld opdrachten voor van meer gespecialiseerde aard, die niet onder een bepaalde noemer zijn te plaatsen en waarop we hier niet nader zullen ingaan, hoe- wel juist deze categorie vaak zeer interessant en spectaculair werk oplevert. Wel noemen we nog even onze werkzaamheden in het buiten land (meest tropische gebieden) t.b.v. kaartver vaardiging voor of begeleiding van cultuurtech nische of industriële projecten. Wij hopen dat door het geschrevene de bijzon dere aspecten van het „particuliere landmeten" in het algemeen en van het „Bureau van Stee nis" in het bijzonder, enigszins voor u zijn gaan leven. Een volgende keer is er wellicht gelegen heid een bepaald project uitvoerig te belichten. Nu hebben wij ons doelbewust, ter nadere ken nismaking, beperkt tot een snelle „tour d'hori- zon". 133 Deformatiemeting. Gespecialiseerde metingen.

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 21