BERICHTEN VAN EN UIT HET NGL VERSLAG RAYONBIJEENKOMST EINDHOVEN In het gebouw van het Academisch Genoot schap hield de heer A. D. Kakebeeke op 27 april j.l. een lezing over historische geografie. De heer Kakebeeke, adjunct-archivaris van Eindhoven, vervult een stimulerende rol in het Brabants Heem, samenbundeling van heem kundige verenigingen. De spreker is ook een deskundige wat betreft de studie van het ont staan van bewoningskernen sinds onze vroegste geschiedenis. Duidelijk is dat voor deze studie naast geschreven bronnen en tekens die bij op gravingen in de bodem gevonden worden, het raadplegen van uit de historie overgeleverd kaartmateriaal onmisbaar is. De heer Kakebeeke belichtte in zijn lezing tal van interessante zaken. Zo werd uitvoerig in gegaan op de grondslagmetingen door Romein se landmeters. In het veld werden met behulp van een winkelkruis vierkanten uitgezet, de hoekpunten daarvan werden gemarkeerd met palen, waarop coördinaten in de vorm van sym bolen waren ingebeiteld. Op de hoofdlijnen van dit vierkantennet werden wegen aangelegd. De ligging van percelen werd aangeduid door deze te situeren in het vak waarvan de naam uit de coördinaten werd afgeleid. Op een vertoonde dia van een luchtfoto van een terrein in de Po- vlakte was het oude vierkantenpatroon duide lijk zichtbaar. Bestudering van oude kaarten heeft ook in Brabant op enkele plaatsen zulke vierkanten (met uniforme zijdelengten van 20 acta =707 meter) aan het licht gebracht. In het gebied nabij Waalre waar aldus een aan de kaart ont leend vermoeden van Romeinse ontginningen werd toegekend, werden nadien aan de wegen op de ruitlijnen de eerste vondsten van Romein se oorsprong gedaan! De spreker behandelde ook uitvoerig het ont staan van dorpen en gehuchten in de middel eeuwen, driehoeksvorm rond drinkkuil (plaet- se), verkaveling rond „Einzelhöfe" e,d. De akkervorm hield direct verband met de tech nische mogelijkheden van de landbouwwerktui gen in die tijd (langrepelakkers). Eindhoven is in 1486 door de activiteiten van Maarten van Rossum en zijn gezellen verwoest. Kaarten van vóór die tijd zijn niet aanwezig. Wel beschikt men over 2000 a 3000 akten, waarin onroerend goed wordt overgedragen. Deze ak ten zijn opgemaakt tussen 1380 en 1486. Uit voerig worden hierin ligging en belendingen omschreven. Tezamen met functionarissen van de T.H. stelt men nu een codering op van de vele aanwezige omschreven situeringen. Er is goede hoop dat een computer aan de hand van deze informatie de stadsplattegrond van vóór 1486 zal kunnen uittekenen. Het is niet mogelijk om in dit korte bestek een verdere opsomming te geven van de vele ver scheidene zaken, die de heer Kakebeeke bij het vorderen van de avond in verhoogd tempo aan de toehoorders opdiende. Duidelijk werd het gebodene door de aanwezigen op hoge prijs gesteld, mede doordat de spreker zijn lezing herhaaldelijk toespitste op de vele raakvlakken van zijn vak met landmeetkunde en kadaster. Het is spijtig dat slechts een 30-tal belangstel lenden aanwezig was. F. Ameling JAARVERGADERING VTAK Op maandag 24 april j.l. werd in restaurant Engels te Rotterdam de algemene ledenverga dering 1972 van de Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster gehouden. Tevens werd herdacht dat de vereniging 75 jaar geleden, op 1 augustus 1897, in café „Het Gouden Hooft" te 's-Gravenhage werd opge richt. 's Morgens werden verschillende voorstellen behandeld en hield de voorzitter, de heer J. J. Vermeulen, zijn jaarrede waarin hij zijn grote bezorgdheid uitsprak over de gevolgen voor het personeel van de komende reorganisatie bij het Kadaster en de Openbare Registers. Voor de heer Vermeulen was dit de laatste vergadering, waarvan hij de leiding had. De secretaris, de heer J. Koning, sprak de schei dende voorzitter toe en bracht hem dank voor het voor de vereniging verrichtte werk. Een groot applaus van de 300 aanwezigen onder streepte dit dankwoord. Met grote meerderheid van stemmen werd tot zijn opvolger gekozen de heer M. J. Scheele. De heer C. A. Boelens werd herkozen en tot zesde lid van het bestuur werd gekozen de heer E. S. M. Spronk. In verband met het 75-jarig bestaan werden tot lid van verdienste benoemd mej. C. A. C. Best en de heren K. van Houten. S. de Moor, 134

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 22