WHAT IS A SIRVAYUR? voor weidebedrijven en gemengde bedrij ven: 30 ha minimaal, voor akkerbouwbedrijven: 50 ha minimaal. Als sprake is van samenwerkingsverbanden gel den als oppervlaktenormen: voor weidebedrijven en gemengde bedrij ven: 50 ha minimaal, voor akkerbouwbedrijven: 80 ha minimaal. Welke grond komt in aanmerking om bij de Grondbank te worden ingebracht? Bij overname door kinderen van de ouders moet alle eigendomsgrond van het bedrijf worden aangeboden. De oppervlakte moet (en dit geldt ook voor alle andere gevallen) tenminste 25% van de bedrijfsoppervlakte bedragen met een minimum van 10 ha. Wanneer sprake is van overname van pacht grond door de pachter van de verpachter moet alle bij de overname betrokken grond worden aangeboden. In geval van bedrijfsvergroting moet de ge hele oppervlakte, waarmee het bedrijf wordt vergroot, worden aangeboden. Combinaties zijn mogelijk; in dat geval dient na inschakeling van de Grondbank tenminste 25% van de bedrijfsoppervlakte in handen van de SBL te zijn met een minimum van 10 ha. Er behoeft derhalve geen eigen grond te worden aangeboden. Men kan dit echter in sommige gevallen wel doen, waarbij onder meer zal wor den bezien welke gevolgen dit heeft voor de financieringsstructuur van het bedrijf en de financiële positie van de ondernemer. Er zijn twee mogelijkheden denkbaar. De ge gadigde voor bedrijfsvergroting wendt zich, sa men met een potentiële verkoper van grond, tot de SBL. Als aan alle voorwaarden wordt vol daan, zal de SBL met de potentiële verkoper tot overeenstemming proberen te komen. In de tweede plaats kunnen gegadigden voor bedrijfs vergroting een beroep doen op de daartoe beschikbare of te vormen SBL-grondreserve, waartoe zij met de plaatselijke commissie voor de betrokken ruilverkaveling contact moeten opnemen; voor wat betreft de Veenpolder van Echten met de Adviescommissie van het O. en S.-fonds in Friesland. Als het gaat om bedrijfsovername door kin deren, en door de pachter van de verpachter, koopt de SBL de grond aan op basis van de verkeerswaarde van verpacht land. Bij bedrijfs vergroting door oppervlaktevergroting wordt uitgegaan van de prijs, die op dat moment voor gebruiksvrije grond geldt. Bij de uitgifte in erfpacht wordt de canon vast gesteld op 3,5% van de voor de grond betaalde koopsom plus kosten. Na 13 jaar wordt deze erfpachtscanon aangepast aan de hand van het gewijzigde gemiddelde prijsniveau voor ge- bruiksvrij los land in het betreffende gebied. Bovendien moet de erfpachter de eigenaarslas- ten, die op de grond drukken voor zijn rekening nemen. Ook de lasten voor gebouwen blijven volledig voor zijn rekening, aangezien de Grondbank geen gebouwen overneemt en ook geen opstalrecht verleent. De provinciale hoofdingenieur-directeur voor de landinrichting, de plaatselijke commissie voor de betreffende ruilverkaveling en de voor lichters van de landbouworganisaties verstrek ken geïnteresseerden nadere inlichtingen. Aanvragen tot inschakeling van de Grondbank kunnen worden ingediend bij de H.I.D. voor de landinrichting in de betreffende provincie. A Sirvayur is somtething that grubs around in the woods looking for littel sticks and stones. When he finds them, he does some kind of weerd dance around them with a funny looking 3-leg crutch which he leans on and looks at. When he don't find them he walks around all day like he's lost. Sometimes you see them squashed bij cars along rodes, espeshelly in the summer when all the other bugs are out. A sirvayur has one big eye and one little eye like popeye. He usually walks bent over all the time which is why he always looks so stooped. His face looks like old lether. He cusses terribul. He can't read because he measures between things and then puts down a number in a littel book which is difrint than what his littel map says. He always measures to a stick or stone, stops near it, and puts in another stick or stone. He is not too brite because he is always makeing marks on side-walks and rodes to find his way home. His pants are always tore from rock salt and his shoes look like they was made of mud. People stare at him, dogs chase him and he always looks wore out. I don't know why anyone wants to be a sirvayur. Overgenomen uit The Canadian Surveyor, No. 5, December 1970, (Grade 8 Essay quoted in The Massachusetts Surveyor). 168

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 24