Landadministratie en kadaster in de Verenigde Staten van Noord Amerika door P. S. Teeling ing., verbonden aan het Internationaal Bureau voor Kadaster en Grondboekwezen ter Directie van het Kadaster en de Openbare Registers te 's-Gravenliage. Grond is nog altijd het onmisbare middel voor ons bestaan, dat zelfs door een atoombom niet blijvend vernietigd kan worden. Duizenden jaren geleden al werd het bezit van grond op zulk een grote waarde geschat dat men er bij voorbeeld in Egypte een kostbaar ambtelijk apparaat voor over had, om na elke grote overstroming van de Nijl de grenzen van dit grondbezit nauwkeurig te kunnen reconstru eren. En deze tendentie is tot de huidige dag steeds toegenomen. Bovendien is grond sedert de binding van mensen tot een staatsgemeen- schap een dankbaar object voor het heffen van een belasting ter bestrijding van de kosten van de instandhouding van deze staatsgemeenschap. Grond kan men immers niet verdonkeremanen en ook niet meenemen bij een kapitaalvlucht naar het buitenland. Daarbij komt tegenwoordig nog, dat in de afgelopen kwart eeuw de explo sieve groei van de wereldbevolking, de voort gaande technische expansie en industrialisatie, het moderne verkeer dat ook op de aarde-zelvc haast geen grenzen meer kent en tienduizenden Europeanen en Amerikanen de mogelijkheid geeft tot het hebben van een tweede huis op duizenden kilometers van hun woonplaats, deze grond steeds kostbaarder maken. Onder andere heeft de wederkerige beïnvloeding van de vol keren bevorderd dat er welhaast geen staat ter wereld meer te vinden is, waar niet de een of andere vorm van landregistratie en of kadaster aanwezig is. Uiteraard moet ik hier een restrictie maken, want landregistratie en of kadaster vindt men vermoedelijk alleen in die landen waar de par ticuliere eigendom van zakelijke rechten op onroerende goederen een feitelijk gegeven is. In de weinige communistische staten, waar deze particuliere eigendom van enig zakelijk recht op onroerend goed niet bestaat (zoals misschien in Rusland en China; men leze in dit verband eens mijn artikel over grondeigendom in de grondwetten van 132 landen, in Geodesia jg 1969, blz. 87), vindt men geen basis voor land registratie en kadaster in de zin die men ge woonlijk aan deze woorden geeft. Want om de gedachten te bepalen wordt in de loop van deze studie over „verkenningen onder buiten landse landadministraties", in navolging van de in internationale vakkringen gevolgde ziens wijze, onder landregistratie verstaan de registra tie door de overheid van de zakelijke rechten op onroerende goederen, veelal bestaande uit de registratie in een rechtsboek van de vestiging of de overdracht van deze rechten op onroe rende goederen. Met „kadaster" wordt bedoeld een door de overheid ondernomen en gevoerde, methodisch gerangschikte inventarisatie van de in een land of een landsdeel gelegen onroe rende goederen, gebaseerd op de opmeting van de grenzen der afzonderlijke objecten, die op een kadastrale kaart op grote schaal systema tisch met een eigen aanduiding zijn geïndivi dualiseerd, welke kaart een eenheid vormt met de daarbij behorende registers, die zo goed mogelijk de rechtstoestand en andere nadere gegevens van elk van genoemde objecten aan geven. In nagenoeg alle Europese landen (de commu nistische inbegrepen) bestaat een zo goed moge lijk samenspel tussen landregistratie en kadas ter. In Nederland b.v. (om dicht bij huis te blijven, al is het niet het beste voorbeeld) moet voor de perceelidentificatie bij land registratie gebruik worden gemaakt van de kadastrale aanduiding van het object. Ander zijds maakt de „administratieve verwerkings- stroom", door de organisatorische koppeling van landregistratie met kadaster (iedere over dracht van zakelijk recht moet immers ook „het kadaster" passeren), het mogelijk dit ka daster op gemakkelijke wijze nagenoeg perfect bij te houden. Deze twee-eenheid voor het maatschappelijk leven van onschatbare betekenis is in de Verenigde Staten van Noord Amerika (waar over dit artikel hoofdzakelijk gaat) niet aan wezig en wordt voor het merendeel van de staten van de Nieuwe Wereld (nog) niet nood zakelijk geacht. Landregistratie in de U.S.A. In alle 51 staten van Noord Amerika is de landregistratie bij de verschillende eigen wetten geregeld en in de meeste staten is die land registratie dwingend voorgeschreven. De plaats 147

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 3