waar die registratie gebeurt, verschilt van land tot land en soms van county tot county. Zo moet in Alaska (pas in 1959 tot volledig be- rechtigde staat gegroeid) nog altijd een over dracht van rechten in land worden geregistreerd in een Office van de United States Commis sioner. In Alabama vindt de registratie plaats bij de County Probate Judge en in Georgia bij de Clerk of Superior Court; het laatste is eveneens het geval in Kentucky, Louisiana, Maryland, Massachusetts, Mississippi, South Carolina, Virginia, Washington en West Vir ginia. In andere staten is registratie veelal het werk van de County Recorder, van de Clerk of City (of Town) dan wel van een andere ambtenaar, belast met „public recording". Zo is in Illinois de Registrar of Titles ingeschakeld en in b.v. Missouri, North Carolina en Pennsylvania de Recorder of Deeds. In de staat New York is voorgeschreven, dat de registratie plaats vindt in het Bureau van de County Clerk of wel bij de Registrar of Deeds, waarbij tevens ko pieën van de documenten worden gezonden aan de City-, Town- of de Village Clerks. Situatiekaart In de Verenigde Staten heeft men geen kadas ter zoals b.v. in Nederland, in welk land aan de hand van de kadastrale kaarten en de daar aan ten grondslag liggende gegevens het moge lijk is, zo nodig de plaats en de begrenzingen te situeren van elk grondstuk, dat onderwerp is van overdracht of vestiging van zakelijke rechten. Toch is het ook in de U.S.A. uiter aard noodzakelijk, dat derden kunnen nagaan waar het object van een overeenkomst gelegen is; daarom wordt in de meeste landen van de U.S.A. een situatiekaart op grote schaal ver eist, welke deel uitmaakt van de „Title" of van de „Deed", waarin de bevestiging van de overdracht van de eigendom van het grond stuk voorkomt. En hoezeer noodzakelijk men met het oog op fraude daar in de States de aanwezigheid van een in het Rechtsboek neergelegde kaart van een ingeschreven eigen dom acht, blijkt wel uit de boetebepalingen. Vindt men in Nederland de boete van een tientje voldoende voor een notaris, die niet de kadas trale aanduiding in een akte aangaf, in b.v. Alaska is de boete geen lachertje als daar een akte van verkoop ter registratie wordt aange boden zonder een kaart waarop het perceel en zijn grenzen zijn weergegeven. Verkoop van land, voorkomende op een kaart die niet in een rechtsboek is gepubliceerd, wordt er als een misdrijf beschouwd waarop een boete van 500 dollar staat voor elk verkocht perceel. En de poging om een kaart in het rechtsboek in geschreven te krijgen welke niet is goedgekeurd door de zgn. „Plat Board" (een officiële instan tie die nagaat of een tekening de juiste terreins toestand weergeeft), geeft eveneens de kans op een boete van 500 dollar en zo nodig een ge vangenisstraf. Ook in andere staten wordt op de aanwezigheid van een juiste situatiekaart bij een koopover eenkomst nauwlettend toegezien. In Arizona is de verkoop van een perceel, voorkomende op een kaart die niet is gemaakt volgens de wette lijke voorschriften, een misdrijf. Arkansas be schouwt elkeen die land verkoopt „op teke ning", welke niet is ingeschreven in het rechts boek, schuldig aan misdrijf, evenals Califomië, Montana, Utah en Wisconsin. In New Mexico, North Carolina, North Dakota, Pennsylvania, Rhode Island, Tennessee, Washington en West Virginia gaat men nog verder en wordt ook de tussenpersoon, de makelaar in onroerende goe deren, in een dergelijk geval voor de rechter gebracht. Een enkele staat treft tevens bij de wet sancties tegen de „Clerk of Court", „Re cording Clerk", „Registrar of Deeds", „Coun ty Recorder" (te vergelijken met onze Hypo theekbewaarder), die er niet om liegen. En de staat New Hampshire b.v. noemt al de Regis trar of Deeds, die zou toelaten dat een situatie kaart in het rechtsboek wordt ingeschreven welke kaart niet zou zijn goedgekeurd door de Planning Commission, schuldig aan een mis drijf. „Plat" (kaart) In Nederland kan elke situatiekaart of schets, meestal betrekking hebbende op gedeelten van kadastrale percelen, in het openbaar register van onroerende goederen worden gepubliceerd. Controle op de juistheid ervan gebeurt niet, of wel slechts toevallig achteraf en zijdelings, wanneer de landmeetkundige van het kadaster de resultaten van de aanwijzing van de grenzen van dergelijke perceelsgedeelten vergelijkt met deze gepubliceerde situatieschetsen. De meest ondeskundige of onjuist getekende situatiekaart kan klakkeloos worden geaccepteerd, deels omdat de inhoud van het stuk voor verant woordelijkheid van partijen is, deels omdat later bij de opmeting door een deskundige van het kadaster de ongerechtigheden toch wel aan het licht komen. In de Verenigde Staten even wel moet van te voren, vóór de publicatie van de overdracht, alles in orde zijn. Vandaar dat niet alleen nagenoeg alle staten een „plat" (een situatiekaart op grote schaal) eisen, maar bo- 148

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 4