vendien de meeste staten bij de wet hebben voorgeschreven dat die kaart vervaardigd moet zijn door een competent Registered Land Sur veyor, een landmeter die door het bevoegd gezag als zodanig is toegelaten. In een groet aantal staten wordt bovendien controle op de juistheid van de vervaardigde kaart uitgeoefend door de Land Courts of door de County Boards, door Planning Commissions e.d. En in vele staten zoals in Arizona, Arkansas, Ca lifornia, Idaho, Indiana, Iowa, Louisiana, Ne braska, Nevada, New Mexico, North Carolina, North Dakota, Ohio, Texas, Wisconsin en Wyoming hebben de City Planning Com missions de bevoegdheid om alle „plats" aan goedkeuring te onderwerpen t.a.v. grondstuk ken binnen een bij de wet gesteld aantal mijlen vanaf hun stadsgrenzen gelegen, variërende van 1000 feet (Wisconsin) tot 6 miles (North Dakota). Bovendien worden in verscheidene staten op de te registreren kaarten de hand tekeningen vereist van de eigenaren en van de ontvangers van de grondbelastingen (ten teken dat het over te dragen perceel vrij is van be lastingschulden). De functie van deze situatiekaart is bovenal: identificatie van het betrokken grondstuk en zijn grenzen; dit wordt dan ook onderstreept door een uitspraak van het Amerikaanse Hoog gerechtshof, n.l. dat de kaart van een opmeting met alle erop gestelde notities, lijnen, beschrij vingen en grenstekens deel is van een akte van overdracht en mede als controle dient t.a.v. de grenzen en van de in de akte beschreven bij zonderheden. Metes and Bounds Ook in het verleden trachtte men een zo exact mogelijke identificatie van een grondstuk, dat onderwerp was van een transactie te bereiken. Vóór de Onafhankelijkheidsverklaring van 1785 behielp men zich bij die perceelsidentificatie met de oudste manier van grensbeschrijving die wij kennen, namelijk de beschrijving stap voor stap van de richting en de aard van de grenzen van het terrein en hun omgeving. En tot op heden komt dat systeem nog zeer veel voor, meestentijds bij de omschrijving, de iden tificatie van onregelmatig gevormde, uitge strekte grondstukken. Deze manier van identifi catie is in heel de Verenigde Staten bekend als het „metes and bounds description system". Letterlijk betekent deze term: metingen en grensbeschrijving van een stuk land, dus de be schrijving van de opmeting langs en de feite lijke vorm van de grenzen van dit stuk land. Een in de literatuur meermalen aangehaald voorbeeld uit de begintijd van de U.S.A. is de beschrijving van een grondstuk in Vermont ten noorden van Boston, voorkomende in een akte uit het jaar 1784: „Begin at the middle of a large white pine stump standing in the west side line of Simon Vender Cook's land on the south side of the main road that leads to the new city, and there is also a fence that stands a little to the west of Simon Vender Cook's barn, which said fence if it was to run cross the said road southerly, would run to the middle of said stump; and running thence north 2 degrees east 19 chains and 50 links to a small white oak tree", enzovoort. De grensomschrijving ver volgt met de gang van boom naar boom en via ingeplante stokken en opgeworpen steenhopen tot het uiteindelijk „thence north 9 chains 17 links to the middle of the stump where it first begun". Het zal duidelijk zijn, dat na verloop van tijd door verstoring of verplaatsing van grenstekens het ook voor geoefende landmeters moeilijk, zo niet onmogelijk werd, een dergelijke grens met deze gegevens weer te reconstrueren. En al te vaak gaf deze methode (typerend voor de oude 13 oostelijke staten van Noord Amerika) aanleiding tot ruzie en processen. Ondanks de bezwaren wordt tot vandaag de dag het sys teem nog zeer intensief gebruikt. In alle coun ties van Minnesota bijvoorbeeld is de methode in zwang en in 58 counties wordt de Metes and Bounds Description veel gebezigd. In het algemeen zijn thans de plaats van het beginpunt van de meting en beschrijving als mede de beginrichting op het terrein vast staande gegevens, aangesloten aan het land meetkundig net van de Government Survey. Een voorbeeld van de vastlegging van de Metes and Bounds Description in een tekening vindt u in fig. 1. De bijbehorende, op het veldwerk voorkomende en gewaarmerkte beschrijving verhaalt omstandig de richting van de grenzen en de afstanden tussen de opeenvolgende knik- punten van de grenzen. In ons voorbeeld is het nog een tamelijk eenvoudige beschrijving, doch er zijn perceels- en grensomschrijvingen van meer dan duizend woorden. In hoeverre de 3130 counties van de U.S.A. (elk is hier na genoeg autonoom) de Metes and Bounds Des cription aan banden hebben gelegd is mij uiter aard niet bekend. Daarvoor is het gebied te omvangrijk. Een feit is wel, dat bijvoorbeeld in de staat Minnesota met zijn 87 counties een enkele county als b.v. Benton County het ge bruik van deze methode kortgeleden heeft ver boden, terwijl b.v. Houston County heeft voor geschreven dat „Any parcel of land, a portion 149

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 5