bepaalde de commissie dat de uit te zetten richtingen van de meridianen zouden worden gebaseerd op het astronomische noorden. Deze gedachten werden wettelijk vastgelegd in de Land Ordinance van 1785 en in de North West Ordinance van 1787. Het systeem van de „rec tangular land survey" was in de Verenigde Sta ten echter niet nieuw. Het allereerste begin is in feite gebaseerd op een kolonisatieplan uit de 17e eeuw. De colony van Massachusetts bracht het stelsel het eerst in de praktijk. In 1634 namelijk begon deze colony met de uitgifte van kleine landconcessies aan particulieren of groepen van personen. Deze concessies, „towns" genaamd, werden als kleine nederzettingen uit gezet met een duidelijk omschreven wijze van lokale autonomie en hadden alle ongeveer een zelfde grootte. In de loop der jaren bleek, dat vierkanten met een zijdelengte van zes mijlen de meest praktisch-bestuurbare „units" waren. De eerste stad (voor zover men in de U.S.A. van stad kan spreken) met een oppervlakte van 36 vierkante mijlen werd in 1656 in Massachu setts ontworpen en afgepaald. De grenzen van de vierkanten liepen echter nog niet langs bepaalde hoofdrichtingen. De eerste gemeente waarvan de grenzen van het zesmijlen vierkant zuiver noord-zuid en oost-west getrokken zijn, is Bennington in de huidige staat New Hamps hire, ontworpen in 1749. Deze gemeente is te vergelijken met al die „townships", welke sedert 1785 in de westelijke „public lands"- staten door de landmeters zijn uitgezet en af gepaald, de „townships" met vierkantszijden van zes mijlen. De suggestie van de tienmijl- vierkanten is dus niet door het Congres over genomen, vermoedelijk geïnspireerd door de voorbeelden uit Massachusetts en New Hamps hire, en ook wel door het gebruik van het 12- tallig stelsel in het Engelse moederland. Initial point Een algemene karakteristiek van het Rectan gular System is als volgt te geven: voor de opmeting van een bepaalde te verkopen streek was voorwaarde een „initial point", dikwijls de top van de hoogste berg in die streek, het hoogste punt van een heuvel nabij de samen vloeiing van belangrijke rivieren of iets derge lijks. Door dit „point of beginning" zijn twee vaste lijnen getrokken. De eerste loopt zo pre cies mogelijk in de richting van het astrono misch noorden en wordt de „principal meri dian" genoemd; de tweede staat loodrecht op de eerste, dus oost-west, en heet „base line". Principal meridians zijn niet precies gelokali seerd op een geografische lengtelijn, doch wer den door de onderscheiden staatslandmeters in de verschillende „Public Lands"-staten ad hoe vastgesteld op een plaats die op het moment der occupatie de best mogelijke leek. Zo is de Third Principal Meridian, die de staat Illinois nagenoeg doormidden deelt, getrokken door een punt ten noorden van de samenvloeiing van de Ohio en de Mississippi, gelegen op 89° 10' 30" westelijk van Greenwich. Ook de „base lines" (voor elke principal meridian is er maar één base line") zijn niet gelokaliseerd op een bepaald aantal graden vanaf de evenaar, doch de plaats is afhankelijk van het „point of beginning" in zuiver oost-westelijke richting op het terrein uitgezet. Aan de vastlegging van het „point of begin ning" is vanaf het begin grote aandacht besteed. Afbeeldingen 2, 3 en 4 geven de lezer enig idee over de verschillende wijzen van vastleg ging- 151 Fig. 2. Initial Point van de San Bernardino Meri dian (steenhoop met paal nit 1892).

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 7