De studie van de werkgroep resulteerde in het samenstellen van een nieuw model voor de toedelingsprocedure. Het model geeft in hoofdlijnen een beschrijving van de werkelijkheid of van de gewenste wer kelijkheid. De bij de nieuwe opzet behorende rekentechniek is getest door middel van een aantal proefberekeningen in een klein ruilver kavelingsmodel. Hierbij traden geen storingen op en de blokdelen werden steeds goed sluitend gemaakt. De verwachting is dat de nieuwe werkwijze reeds in de loop van het jaar 1972 volledig operationeel zal kunnen zijn. De door de werkgroep ontwikkelde toedelings procedure is in ieder geval een goede basis om op voort te bouwen, zowel voor het opmaken van een toedelingsplan voor een bepaalde ruil verkaveling, als ook voor het vergroten van het inzicht in de beslissingen die moeten worden genomen voordat een plan van toedeling op tafel ligt. Automatisering De in 1964 geïnstalleerde Zuse-Z25 reken eenheid was nodig aan vervanging toe en had bovendien een te geringe capaciteit voor het uitvoeren van berekeningen van grotere om vang. Op het eind van het jaarverslag werd gunstig beslist op het voorstel deze apparatuur te ver vangen door een grotere Philips-P880-com- puter, voorzien van een kerngeheugen van 32K, twee magneetschijf-units, een kaart- en pons- bandlezer en een regeldrukker. Verwacht wordt dat deze nieuwe apparatuur medio 1972 zal kunnen worden geïnstalleerd. Het ligt in de bedoeling met deze computer zoveel mogelijk de geodetische berekeningen, die thans nog aan derden worden uitbesteed, in eigen beheer te gaan uitvoeren. Ter voorbereiding voor de programmatuur werd in februari een terminal-aansluiting op het Philips-rekencentrum te Rijswijk Z.H. ge realiseerd. Behalve voor de programma-voor bereiding wordt de terminal in toenemende mate gebruikt voor rekenkundige opgaven, in het bijzonder ten behoeve van de Bijhoudings- dienst der Rijksdriehoeksmeting. De tegen het einde van het vorige verslagjaar bestelde Contraves-elektronische-tekenmachine werd in oktober afgeleverd. Onvolkomenheden, zowel op het gebied van de hardware als de software, hadden tot gevolg dat nog niet direct de gewenste productie kon worden verkregen. Tijdens de testfase is evenwel wel gebleken dat met behulp van deze machine het uitvoeren van kaarteringen aanzienlijk wordt versneld. De groep systeemanalyse en programmering heeft een vruchtbaar jaar achter de rug, vooral omdat deze afdeling in nauwe samenwerking met deskundigen van IBM - een groot aandeel heeft gehad in het vrij complexe object van de automatisering der ruilverkavelingsadministra tie. Door deze werkzaamheden is een goede ervaring opgedaan op het gebied van de auto- matiseringsproblematiek en het werken in een groot computersysteem, zowel systeemanaly- tisch als wat betreft de programmatuur. In de verschillende stadia van dit object (survey, sys teemanalyse en programmering) heeft het CTO-personeel een ruim aandeel gehad. Als materie-deskundige verleende het hoofd van het bureau van de ruilverkavelingsdienst te Assen zijn medewerking bij de survey en de laatste fase van de programmering. De werk zaamheden resulteerden in het ontwerpen van een aangepast systeem ARAK-70 (Automatise ring Ruilverkavelingsadministratie Kadaster) voor de automatisering van de ruilverkavelings administratie van het kadaster. Tegen het einde van het jaar was dit systeem nagenoeg operationeel en kon een aanvang worden gemaakt met de toepassing ervan op het ruilverkavelingsblok Westerbork, dat als proefobject werd aangewezen. Aansluitend op dit ARAK-systeem werd tevens de integratie van de grootte- en waardebereke- ning via digimeter en de P-880-computer ver zorgd. Het hiervoor ontwikkelde programma zal mede dienen als test voor de nieuwe Phi- lips-apparatuur. Enkele cijfers De personeelsbezetting was op het eind van het verslagjaar 3035. Er stonden op 31 december 1971 nog 98.022 akteposten open. In 1971 werd door de landmeetkundige dienst 25.500 ha hermeten; door de ruilverkavelingsdienst werd van 51.700 ha ruilverkaveling de finan ciële afsluiting gereed gemaakt. Bij de fotogrammetrische dienst werden 620 bladen 1 2000 en 16 bladen 1 1000 gekaar- teerd. B. N. 191

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 15