In het dichtstbevolkte land van Europa, met een grote schaarste aan grond, wordt ruimtelijk beheer en ruimtelijke ordening steeds belang rijker en noodzakelijker. Voor dat ruimtelijk beheer is het kadaster één van de belangrijkste informatiebronnen voor de overheid. De verdere ontwikkeling van de dienst zal dan ook duidelijk in die richting gaan. Bij de vormgeving van ons land verricht de kadastrale dienst sedert 1 november 1925 ook in het uitvoerende vlak belangrijk werk. Bij een speciaal onderdeel van het kadaster - de ruil- verkavelingsdienst - treedt de landmeter niet alleen op als degene die de terreinstoestand op meet en de zakelijke rechten registreert, maar hij deelt de gronden ook opnieuw in, als advi seur van de door de wet ingestelde instanties. De ruilverkavelingsdienst heeft thans het ruim telijk ordenen van bijna 600.000 ha onder han den, dat is bijna 1/5 deel van de oppervlakte van ons land, terwijl sedert 1925 in totaal 435.000 ha is gereedgekomen en geheel nieuw is ingedeeld en nog eens ca 500.000 ha in voorbereiding is. Ook hier is sprake van een ontwikkelings proces. Het herindelen van de bodem wordt steeds ingewikkelder en complexer. Gecompli ceerder zowel in verband met de vigerende bestemmingsplannen als met de verlangens op het gebied van landschapsaankleding, natuur bescherming, milieuhygiëne en recreatie. De ruimte waarin we leven in dit land krijgt im mers een steeds veelzijdiger functie. Ongeveer 650 medewerkers van de dienst zijn in deze ruilverkavelingssector werkzaam. In steeds meerdere mate worden bij deze werkzaam heden geautomatiseerde technieken toegepast. Maar niet alleen in het kader van de ruilver kavelingen wordt door deze diensttak belang rijk werk verricht, ook bij bijzondere gebeur tenissen als de herverkaveling van Walcheren na de oorlog, de regeling van nieuwe rechts verhoudingen na de stormramp in Zeeland en om een voorbeeld van deze tijd te noemen, binnenkort bij de reconstructie van Midden- Delfland. Voor de ontwikkeling en realisatie van bestem mingsplannen verschaft de kadastrale land meetkundige dienst daarnaast jaarlijks van ca. 20.000 ha middels hermeting nieuw grootscha lig kaartmateriaal. Bij deze werkzaamheden wordt thans veelvuldig gebruik gemaakt van elektronische en elektro-optische meet-appa- ratuur. Als grootste en centrale landmeetkundige dienst van dit land - naast de meer gespecialiseerde meetdienst van de Rijkswaterstaat en de Topo grafische dienst van Defensie - is het kadaster verder belast met de aanleg en het onderhoud van een landelijk net van driehoekspunten in het kader van het coördinatenstelsel der Rijks driehoeksmeting. Door dat centrale coördina tensysteem is het mogelijk de metingen van alle landmeetkundige diensten technisch te coördi neren. Alles kan in één meetkundig verband worden gemeten. Moderne elektro-optische meetapparatuur maakt het ook hier mogelijk om met zeer grote nauwkeurigheid in relatief korte tijd kilometers lange afstanden te meten. Een enorme voor uitgang in technisch opzicht en een besparing aan kosten en tijd. Dit zijn drie voorbeelden van kadastrale acti viteiten die aantonen dat het al lang niet meer alleen gaat om registratie van zakelijke rechten op de grond alleen. Bij de herstructurering van het platteland en de uitbouw en ontwikkeling van de stedelijke kernen speelt de dienst een belangrijke rol. Onze tijd wordt gekenmerkt door de snelle opeenvolging van veranderingen. Niet de ver anderingen zelf, maar de mate waarin wordt gewijzigd en de frequentie daarvan verbazen ons nog. Wij worden - zoals de Amerikaanse schrijver Alvin Toffler het uitdrukt in zijn in 1970 verschenen bestseller Future Shock - „overwhelmed by change". In de sfeer van de bestuurlijke activiteiten met het vaste goed zien wij dat bijna ons gehele land op de schop wordt genomen. Naast de herstructurering van het platteland gaat de stadssanering ongetwijfeld steeds belangrijker worden. Die staat pas aan het begin van de ontwikkeling. Maar er is nog zoveel meer. Wegenaanleg op grote schaal. Grote havenwerken, als sprekend voorbeeld Europoort. Ontwikkelingen in de recreatieve sfeer. Aanleg van leidingstraten. Andere maat schappelijke opvattingen, niet alleen ten op zichte van de taak van de overheid, maar in dit verband bijv. ook de sterk toenemende prefer- rentie voor het eigen woningbezit. Grondslag van deze maatschappelijke verhoudingen zijn de snelle bevolkingstoeneming, gepaard met een nog snellere toeneming van het aantal ge zinnen en de vanzelfsprekende eis dat Neder land in de pas blijft lopen met de algemene welvaartsstijging van de Westerse landen na de oorlog. Dit bracht de noodzaak met zich mede dat ons land zich in korte tijd omscha kelde tot een sterk geïndustrialiseerde Staat, een ontwikkeling die zich thans aan ons mani festeert in de eis dat wij een samenleving rea liseren die niet alleen op welvaart maar ook op welzijn is gericht, op verhoudingen die 196

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 20