passen bij het thans wellicht ingetreden post industriële tijdperk. Basis voor dit alles moet zijn een goede ruim telijke ordening en een goed ruimtelijk beheer. De dienst zal moeten anticiperen op deze ont wikkeling in de maatschappij. Een maatschap pij die vraagt om een dienst die in staat is om op snelle en adequate wijze cartografische, juri dische en administratieve gegevens in relatie tot de bodem te verstrekken. En die informa tiestroom zal breder, actueler en sneller moeten worden dan thans het geval is. Moderne tech nieken en automatisering zullen daarbij moeten helpen bij het meten, het rekenen, het kaarte ren, de administratie en de informatieverstrek king. Daarbij is het van wezenlijke betekenis en is het een gelukkige coïncidentie dat parallel met de snelle ontwikkeling van de maatschap pelijke verhoudingen een mogelijk nog snellere ontwikkeling van de techniek loopt. Ik beperk mij tot de ontwikkeling van het technisch kun nen binnen de kadastrale dienst. De fotogrammetrie is in de dienst reeds lang een aanvaarde methode. Straks bij de rondgang door het gebouw zult U kunnen waarnemen hoe door gebruikmaking van voor de leek nogal geheimzinnig aandoende apparatuur het mogelijk is vanuit luchtfoto's tot een voldoende nauwkeurige kadastrale kaart te komen, waar door metingen in het terrein tot een minimum worden beperkt. Ongeveer 75.000 ha van het nederlandse grondgebied wordt door middel van deze laatste methodiek jaarlijks opnieuw in kaart gebracht. Voor een belangrijk deel ten behoeve van ruilverkavelingen, maar ook ten behoeve van hermeting en de laatste tijd ten behoeve van de leidingstraten. Intensieve internationale samenwerking heeft deze ontwikkeling mogelijk gemaakt. Verdere ontwikkelingen van deze technieken worden nauwkeurig gevolgd en voortdurend getoetst aan de mogelijkheden binnen de nederlandse dienst. Ik memoreer het internationale project met be trekking tot de luchtkaartering van bebouwde gebieden, waarbij op het ogenblik in Dordiecht en in Wenen in internationaal verband proeven worden genomen. Ook bij de metingen te velde grote verande ringen. De meetband en de jalon worden bij bepaalde objecten vervangen door elektronische of elektro-optische apparaten, die veel extra mogelijkheden bieden en zeer arbeidsbesparend werken. Maar bovendien bieden ze de moge lijkheid tot automatische verwerking van de meetgegevens. De gasten zullen vanmiddag kunnen zien dat het binnen de muren van dit gebouw mogelijk is om de te velde verzamelde meetgegevens door middel van een door de computer be stuurde elektronische tekentafel in korte tijd om te zetten in een keurige kaart, zonder dat daar nog een tekenaar aan te pas komt. Dezelf de computer levert tevens de coördinaten van de grenspunten en de oppervlakte van de per celen. Ook voor de administratieve en juridische re gistratie en informatieverstrekking zullen mo derne methodieken en systemen moeten worden ingevoerd. De plafondhoge wandrekken, tot de nok gevuld met oude lijvige registers zullen eer lang verdwijnen en worden vervangen door elektronische geheugens. In andere Europese landen is reeds aangetoond dat automatisering op dit gebied technisch en organisatorisch mo gelijk is. En dat de speciale problematiek van de massaliteit der grote bestanden en de infor matieverstrekking daaruit, oplosbaar is. Om al deze zaken te kunnen realiseren is een andere - meer flexibele - organisatie van de dienst noodzakelijk, met vooral grotere een heden en kortere communicatielijnen. Aan deze nieuwe organisatie wordt hard gewerkt, nadat in 1970 de dienst als zelfstandige eenheid is ondergebracht in het nieuwe directoraat-gene raal van het Kadaster en de Domeinen. Met de geboorte van de zelfstandige dienst manifesteert zich duidelijk de voortschrijdende karakterver andering van het instituut. Een karakterveran dering die in nauwe relatie staat tot de behoef teverandering van onze maatschappij. Er wordt thans een dienst geschapen, die naast het oude takenpakket in het belang van onze samen leving nieuwe taken zal kunnen aanvatten. Als voorbeeld noem ik U de registratie van de onder- en bovengrondse leidingen, waarover ik nog dit jaar een wetsontwerp denk in te dienen, en waarbij de beheerdersregistratie aan het ka daster zal worden opgedragen, opdat aan de verwarde situatie op dat punt in dit land en de daaruit voortvloeiende schade, die jaarlijks vele miljoenen beloopt, een einde wordt gemaakt. Merkwaardig mag het worden genoemd dat de wettelijke basis van het kadaster nog steeds wordt gevormd door de Wet op de Grondbelas ting. Wel een zeer smalle en verouderde basis. De Staatscommissie inzake het Kadaster heeft dan ook sterk gepleit voor een nieuwe codifi catie, in de vorm van een speciale kadasterwet. Mijn ambtsvoorganger, Staatssecretaris Grap- perhaus, heeft reeds opdracht gegeven een nieuwe wet te ontwerpen, uiteraard in samen werking met het Ministerie van Justitie. Bij het nieuwe ontwerp dat op stapel staat 197

(NGT) Geodesia | 1972 | | pagina 21